Kryeministri ukrainas Denys Shmyhal ftoi të enjten Papa Françeskun të vizitojë vendin e tij, gjatë një takimi në Vatikan, ku ai kërkoi gjithashtu ndihmë për kthimin e fëmijëve të marrë me forcë në Rusi.

“E ftova Shenjtërinë e Tij të vizitojë personalisht Ukrainën,” tha Shmyhal në Shoqatën e Shtypit të Huaj në Romë.

Ai tha se kishte diskutuar me Papën planin e paqes të propozuar nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky për t’i dhënë fund luftës së shkaktuar nga pushtimi rus vitin e kaluar.

Kjo përfshinte “diskutimin me pak më shumë detaje mbi hapat e ndryshëm që mund të ndërmarrë Vatikani” për të ndihmuar Kievin të arrijë qëllimet e tij, tha kryeministri, duke folur përmes një përkthyesi italian.

Për shembull, kërkova pjesëmarrjen, ndihmën nga Vatikani, nga Shenjtëria e Tij, për kthimin në Ukrainë të fëmijëve, disa prej të cilëve jetimë, të cilët i çuan me dhunë, kryesisht në Rusi.

Më shumë se 16,000 fëmijë ukrainas janë deportuar në Rusi që nga pushtimi i shkurtit 2022, sipas Kievit, me shumë prej të cilëve dyshohet se janë vendosur në institucione dhe shtëpi kujdesi.

Rusia i mohon akuzat, duke thënë se në vend të kësaj ajo ka shpëtuar fëmijët ukrainas nga tmerret e luftës.

Në mars, Gjykata Penale Ndërkombëtare në Hagë shpalli një urdhër-arresti për presidentin rus Vladimir Putin mbi akuzën e krimit të luftës për dëbimin e paligjshëm të fëmijëve ukrainas.

Shmyhal u takua gjithashtu me dy nga zyrtarët më të lartë të Papës në Vatikan, Sekretarin e Shtetit Pietro Parolin dhe ministrin e jashtëm de fakto, Paul Gallagher.

“Gjatë diskutimeve të përzemërta, të cilat u zhvilluan në Sekretariatin e Shtetit, u theksuan çështje të ndryshme që lidhen me luftën në Ukrainë, me vëmendje të veçantë për aspektet humanitare dhe përpjekjet për të rivendosur paqen”, thuhet në një deklaratë të Vatikanit.

“Në të njëjtin kontekst u ngritën disa çështje lidhur me jetën dhe veprimtarinë e Kishës në vend”.

Qeveria ukrainase tha se gjatë vizitës së tij Shmyhal i dha Papës një gjel qeramik që është bërë simbol i rezistencës ukrainase gjatë luftës, dhe një libër fotografish të mizorive që dyshohet se janë kryer nga Rusia në qytete të ndryshme të Ukrainës, përfshirë Bucha.

Shmyhal ishte në Romë për një konferencë të mërkurën mbi mënyrën se si bizneset italiane mund të ndihmojnë në rindërtimin e Ukrainës, kur u takua gjithashtu me kryeministren italiane Giorgia Meloni.