Kancelari gjerman Olaf Scholz do të udhëtojë në Izrael ditën e sotme përpara se të shkojë në Egjipt, ndërsa vendet perëndimore punojnë për të ndaluar përshkallëzimin e luftës në Lindjen e Mesme.

Pas takimit të tij me mbretin e Jordanisë Abdullah në Berlin, Scholz do të largohet, njoftuan zyrtarët për mediat.

“Kjo është me të vërtetë një shenjë solidariteti,” tha Ron Prosor, ambasadori i Izraelit në Gjermani, për kanalin televiziv gjerman Welt, për vizitën e raportuar.

“Ai është kryeministri i parë që viziton Izraelin (që kur shpërtheu lufta Hamas-Izrael) dhe ne e shohim këtë si tepër të rëndësishme.”

Kancelari gjerman deklaroi të hënën se kishte çështje në lidhje me situatën e sigurisë dhe se si të ndalohej përshkallëzimi i konfrontimit, të cilat duhej të shqyrtoheshin.

“Çështja është të jemi në dialog të vazhdueshëm me të gjithë dhe të parandalojmë një përshkallëzim të tillë”, tha Scholz në Tiranë, Shqipëri.

Që kur të paktën 1,300 njerëz u vranë dhe shumë u mbajtën robër në një pushtim të paprecedentë ndërkufitar nga militantët e Hamasit më 7 tetor, Gjermania ka mbajtur anën e Izraelit.

“Sulmi i Hamasit ishte një akt terrorist që ishte i papërgjegjshëm, që ka pasoja të tmerrshme, që ka vrarë një numër të pabesueshëm njerëzish”, tha Scholz. “Kjo është arsyeja pse Izraeli ka çdo të drejtë të mbrojë veten.”

Në përgatitje për një pushtim tokësor të parashikuar, Izraeli është përgjigjur me bombardimet e tij më të rënda ndonjëherë në Rripin e Gazës, për të cilin autoritetet e Hamasit pretendojnë se kanë vrarë të paktën 2,808 palestinezë.

Përpjekjet diplomatike për të lejuar mbajtësit e pasaportave të huaja të largohen nga rajoni i rrethuar, me popullsi të dendur, ndërkohë që lejohet që ndihma për Gazën të hyjë përmes pikës kufitare Rafah me Egjiptin, janë penguar nga sulmet ajrore të pandërprera të Izraelit.

Luftimet më vdekjeprurëse midis Izraelit dhe Hezbollahut të Libanit që nga lufta në 2006 kanë ndodhur përtej kufirit prej ditësh, duke ngritur shqetësime ndërkombëtare për përhapjen e krizës. Hezbollahu është një aleat i Hamasit.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock diskutoi mënyrat për të shpërndarë tensionin javën e kaluar gjatë takimeve në Egjipt dhe Izrael.

Javën e kaluar, Sekretari i Jashtëm britanik James Cleverly dhe sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken udhëtuan në Izrael. Të hënën, Blinken u kthye në Tel Aviv si pjesë e një misioni më të gjatë në Lindjen e Mesme.