Përpunohen 660 kontejnerë nga anija 209 metra në portin e Durrësit

04/07/2018 - 09:37

660 kontejnerë po shkarkohen nga anija “Hammonia Palatium”, e cila është ankoruar në kalatën 6 të portit.

Anija me gjerësi 28.4 metra dhe gjatësi 209 metra, (një nga më të gjatat që ka hyrë këtë vit në portin e Durrësit), ka nisur të përpunohet paraditen e djeshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbi 100 mijë kontejnerë TEU (njësi kontejnerike) janë përpunuar gjatë nëntë muajve të parë të këtij viti në Terminalin përkatës.

*Në periudhën janar-shtator 2018 përpunohen 417 anije dhe 776 tragete

Mbi 12 mijë udhëtarë dhe 2 mijë autovetura kanë shfrytëzuar tragetet e linjave nga Durrësi gjatë javës së parë të muajit tetor.

Arkeologët nënujorë që nga fillimi i viteve 2000 kanë zbuluar në gjiun detar të Durrësit rreth 15 relikte anijesh të lashta.

Tre anije me kontejnerë, grurë dhe çimento po shkarkohen sot paradite në kalatat 6, 4 dhe 1 në portin e Durrësit.

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës –Ankona e kthim gjatë nëntë muajve të parë të këtij viti kanë transportuar 8% më shumë mallra

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës –Ankona e kthim, gjatë 9 muajve të parë të këtij viti kanë transportuar afro 712 mijë udhëtar

1.238 turistë të huaj, shumica e të cilëve nga Japonia dhe vendet e Azisë Lindore kanë mbërritur në Durrës me kroçerën “Ocean Dream”.

40 turistë nga Britania e Madhe kanë mbërritur sot në mëngjes në portin e Durrësit në bordin e jahtit “Pan Orama II”.

Nga Qendra e Informacionit në APD, mësohet se era e fortë që fryn nga veriu ka shkaktuar një vonesë prej 1-2 orë në lundrimin e trageteve