Shifrat/ Sa tonë mallra u përpunuan në 2-mujorin e parë në portin e Durrësit

13/03/2018 - 10:02

Në dy muajt e parë të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar afro 614 mijë tonë mallra të ndryshme. Shifra është 31 për qind më e lartë se sa ajo e dy muajve të parë të vitit të kaluar. Në periudhën janar-shkurt të vitit 2018 në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 90 anije tregtare dhe 147 tragete gjithsej.

Nga të dhënat e Sektorit të Statistikave në APD, mësohet se në dy muajt e parë të vitit 2018 janë përpunuar 146.5 mijë tonë më shumë mallra se në janar-shkurtin e vitit të kaluar.

Eksportet kanë shënuar një rritje prej 37 për qind, duke regjistruar mbi 253 mijë tonë mallra të përpunuara, ku rritjen më të lartë e shënon transporti me anije, 42 për qind më shumë se në dy muajt e parë të vitit 2017.

Ndërkohë rritja e importeve në krahasim me 2 muajt e parë 2017 arrin në 28 për qind, me një shifër të përgjithshme 2-mujore 2018, prej mbi 360 mijë tonë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Që nga viti 2005 arkeologët nënujorë kanë zbuluar pranë brigjeve të Durrësit dhjetra objekte me vlerë, që tashmë i përkasin trashëgimisë

Kjo që shihni në foto është anija “Pomerenia Sky”, e cila ndodhet në Terminalin e Konteinerëve duke përpunuar kontejnerë.

Porti i Durrësit gjatë viteve të fundit ka patur shkëmbime tregtare me rreth 25 vende të ndryshme.

Për herë të parë në portin e Durrësit do të mbërrijë Krociera M/V "Spirit of Discovery".

Gjatë dy dekadave të fundit në portin e Durrësit janë realizuar mjaft investime të rëndësishme, veçanërisht në infrastrukturë.

Pas pezullimit të përkohshëm të lundrimeve për më shumë se 24 orë, për shkak të motit, situata po shkon drejt normalizimit.

Rritja e mëtejshme e parametrave të sigurisë në hapësirën portuale të Portit të Durrësit dhe ligjshmërisë, ishte kryefjala e takimit të d

APD njofton përmes një postimi në Facebook se ka shpallur një vend vakant për Punonjës Sigurie, në Drejtorinë e Forcës së Sigurisë Portua

Porti i Durrësit ka një rol të rëndësishëm në menaxhimin e burimeve natyrore më të çmuara, në mbrojtjen e aseteve të komunitetit dhe anga

19 kroçera dhe 430 jahte turistike e kanë përfshirë Portin e Durrësit në guidat e tyre turistike vetëm përgjatë 2019-ës, pjesë e të cilav