Mbi 1300 persona janë arrestuar në Rusi ditën e djeshme pas protestave që shpërthyen në vend kundër mobilizimit.

Grupi kundërprotestave OVD tha se shifra përfshin të paktën 502 njerëz në Moskë dhe 524 njerëz në Shën Petersburg.

Protestat shpërthyen pas fjalimit të Putinit se rreth 300 mijë rezervistë do të uhet të mobilizoheshin për tu thirru në luftë, në Ukrainë, pas humbjecve që Rusia ka regjistruar që prej nisjes së luftës, shkruan CNN.