Presidenti rus, Vladimir Putin, premtoi të premten se do të urdhërojë “menjëherë” një armëpushim në Ukrainë dhe të fillojë negociatat, nëse Kievi zyrtar fillon të tërheqë trupat nga katër rajonet e aneksuara nga Moska në vitin 2022 dhe të heqë dorë nga planet për t`u bashkuar me NATO-n.

Një marrëveshje e tillë duket si një nismë për Kievin, i cili dëshiron t’i bashkohet aleancës ushtarake dhe ka kërkuar që Rusia të tërheqë trupat e saj nga i gjithë territori i saj. Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga Ukraina për propozimin e Putinit.

“Ne do ta bëjmë atë menjëherë,” tha Putin në një fjalim në Ministrinë e Jashtme ruse në Moskë, njofton AP.

Vërejtjet e tij erdhën ndërsa krerët e G7-ës u takuan në Itali dhe ndërsa Zvicra përgatitej të presë shumë liderë botërorë, por jo nga Moska, këtë fundjavë në përpjekje për të hartuar hapat e parë drejt paqes në Ukrainë. Shtetet e Bashkuara dhe Ukraina nënshkruan këtë javë gjithashtu një marrëveshje sigurie 10-vjeçare, të cilën e përshëndetën si një moment historik në marrëdhëniet.

Ndryshe, Rusia nisi një pushtim të plotë të Ukrainës në shkurt 2022. Pasi forcat ukrainase penguan një lëvizje ruse drejt kryeqytetit, shumica e luftimeve janë fokusuar në jug dhe lindje – dhe Rusia aneksoi rajone në lindje dhe në jug, megjithëse nuk kontrollon plotësisht asnjërën prej tyre.

Putin tha se propozimi i tij synon një “zgjidhje përfundimtare” të konfliktit në Ukrainë dhe jo “ngrirjen e tij” dhe theksoi se Kremlini është “gati të fillojë negociatat pa vonesë”.