Politikani më i fuqishëm në Rumani përfundon në burg

27/05/2019 - 20:09

Politikani më i fuqishëm në Rumani, Liviu Dragnea është burgosur me 3 vite e gjysmë burg nga Gjykata Supreme e vendit. Vendimi për burgosjen e tij, erdhi menjëherë pasi partia e Dragnea pësoi humbje në zgjedhjet e BE. Gjykata Supreme e Rumanisë ka mbështetur vendimin e një gjykate vendore duke hedhur poshtë kërkesën e apelit të Dragneas.

56 vjeçari Dragnea, kishte apeluar verdiktin e vitit 2018 për ndikimin në një konkurs pune ku ai kishte favorizuar dy gra që ishin anëtarë të partisë së tij. Dragneas iu është mohuar e drejta për të qenë kryeministër për shkak të akuzave se ka manipuluar zgjedhjet. Ndërkohë ai konsiderohet si njeriu më i fuqishëm në Rumani dhe si njeriu që udhëheq me kryeministrin Viorica Dancila. Ai pritet të futet në burg 24 orë pas vendimit të sotëm. Ndërkohë partia e tij PSD, ka pësuar humbje edhe në garën për Parlament Evropian.  Pas Gruevskit në Maqedoninë e Veriut, Dragnea është lideri i dytë në vendet e Ballkanit që dënohet nga një gjykatë vendase.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia dhe Qiproja do të shtyjnë partnerët e tyre të BE për të penalizuar Turqinë, duke përfshirë mundësinë e sanksioneve nëse vërtetohet

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, u ka bërë thirrje vendeve anëtare të Bashkimit Evropian që të caktojnë datën e nisjes së

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha se gjatë dhjetë ditëve të ardhshme do ta ftojë përsëri presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, të

Zëvendës-ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së, Matthew Palmer, në fjalimin e tij në 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës, ka thënë se ësht

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, vlerësoi se Kosova dëshiron të provokojë një konflikt ushtarak midis NATO-s dhe Serbisë

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungar

Në përfundim të seancës për Kosovën në Kombet e Bashkuara të hënën, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç i është afruar nga pas ambasador

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga Brukseli ka folur për procesin e hapjes së negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe me

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, i ka quajtur “brymë mëngjesi”, bisedat e përgjuara telefonike, që po publikohen