Leandro Paredes-Roma: negociatat përfunduan pozitivisht. 

Mesfushori, siç njofton Fabrizio Romano, kthehet te verdhekuqtë në këmbim të 4 milionë eurove. 

Ai do të nënshkruajë një kontratë dyvjeçare deri në vitin 2025 me opsion për një vit të tretë, 2026. 

Kjo është eksperienca e tretë e mesfushorit argjentinas në Romë: 13 paraqitje dhe 1 gol në 2014-2015, 41 paraqitje dhe 3 gola në 2016-2017. 

Sezonin e kaluar Paredes luajti 35 ndeshje duke shënuar një gol për Juventusin dhe u kurorëzua kampion bote me Argjentinën.

Paredes nuk do të jetë i vetëm në udhëtimin drejt kryeqytetit. Edhe Renato Sanches do t’i bashkohet trajnerit Josè Mourinho, bashkatdhetari i tij. 

Për ish-mesfushorin e Lille, Roma nuk do të shpenzojë asgjë, të paktën për momentin.

25-vjeçari u punësua nga Tiago Pinto me formulën e huazimit. Sidoqoftë, në vitin 2024, ai mund të blihet. 

Por sipas L’Equipe, Roma do të detyrohet ta paguajë PSG-në 15 milionë euro nëse mesfushori tejkalon numrin e paraqitjeve të përcaktuara në marrëveshje. 

Renato Sanches, i dëshiruar fort nga Galtier në Paris një vit më parë, duhet të hedh pas krahve një vit të vështirë, të kushtëzuar fort edhe nga dëmtimet.