Ekipet e shpëtimit gjetën rrënojat e avionit të pasagjerëve që u zhduk në Nepal që nga e shtuna, tha një zyrtar ushtarak pa dhënë detaje për fatin e 22 personave që ishin në bord.

“Një ekip shpëtimi gjeti rrënojat e avionit dhe ndau një foto,” tha zëdhënësi i ushtrisë Nepaleze Narayan Silëal, duke shpërndarë në Twitter një imazh që tregon rrënojat e një avioni të hedhur në anën e një mali.

Nga 22 personat në bordin e avionit, gjashtë ishin të huaj, duke përfshirë katër indianë dhe dy gjermanë.

Numri i identifikimit 9N-AET është qartë i dukshëm në atë që duket të jetë një copë parafango. Në bordin e avionit kishte 19 pasagjerë dhe tre anëtarë të ekuipazhit. Silëal tha se vendi i përplasjes është në një zonë të quajtur Sanosëare në Thasang, rajoni Mustang.

Twin Otter me dy motorë u ngrit nga qyteti i Pokhara (Nepali qendror-perëndimor) në orën 9:55 të mëngjesit të së dielës me orën lokale (6:10 të mëngjesit me orën tonë) përpara se të humbiste kontaktin me radio.

Pilotë të papërvojë dhe aeroporte të pasigurta

Tregu i fluturimeve të pasagjerëve në Nepal ka lulëzuar vitet e fundit falë turizmit, por transporti ajror është rritur gjithashtu për shkak të rrjetit të kufizuar rrugor të Nepalit. Megjithatë, siguria e transportit ajror vendas vuan nga mungesa e fondeve për trajnimin e pilotëve dhe mirëmbajtjen e avionëve.

Vendi ka gjithashtu disa nga shpatet më të largëta dhe më të vështira në botë, të veshura me maja të mbuluara me borë me afrime që përbëjnë një sfidë edhe për pilotët me përvojë.

Lista e gjatë e aksidenteve

BE-ja ka ndaluar të gjitha linjat ajrore nepaleze nga hapësira e saj ajrore për arsye sigurie. Në mars 2018, një aeroplan i US-Bangla Airlines u rrëzua pranë Aeroportit Ndërkombëtar të Katmandu, duke vrarë 51 persona.

Një vit më pas një aeroplan që ngrihej doli nga pista në aeroportin Lukla pranë Everestit, duke goditur dy helikopterë dhe duke vrarë tre persona. Në vitin 2019, një helikopter u rrëzua në një zonë kodrinore në lindje të vendit, duke vrarë shtatë persona, përfshirë ministren e atëhershme të Turizmit, Rabindra Adhikari.