Neglizhimi i Covid 19 këtë vit po krijon kushtet perfekte që të shfaqet një variant i ri vdekjeprurës, tha të premten kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Komentet e Drejtorit të Përgjithshëm të OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus shënuan një ndryshim në ton vetëm disa muaj pasi ai tha se bota nuk ka qenë kurrë në një pozicion më të mirë për t’i dhënë fund pandemisë.

Agjencia globale e shëndetit vlerëson se rreth 90% e popullsisë së botës tani ka njëfarë niveli imuniteti ndaj SARS-COV-2 qoftë për shkak të infeksionit të mëparshëm ose vaksinimit.“Mungesat në testim… dhe vaksinim po vazhdojnë të krijojnë kushtet perfekte për të shfaqur një variant të ri që mund të shkaktojë më shumë viktima”, tha Tedros.

Infeksionet me Covid 19 janë në nivele rekord në Kinë dhe kanë filluar të rriten në pjesë të Britanisë pas muajsh rënieje.

OBSH u bëri thirrje qeverive globale që të përqendrohen në rritjen e vaksinimit tek personat në rrezik, siç janë njerëzit mbi 60 vjeç dhe ata me sëmundje.