Numri i të vdekurve nga tërmeti i Marokut është rritur në 820, me 672 të lënduar, tha televizioni shtetëror i Marokut Al Aoula, duke cituar Ministrinë e Brendshme.

Janë 205 persona në gjendje kritike, shtoi Al Aoula.

Tërmeti, me magnitudë 6.9 të shkallës Rihter goditi Marokun qendror, teksa njerëzit dolën në rrugë në Marrakesh dhe qytete të tjera.

Tërmeti goditi pas orës 23:00 me kohën lokale, në një thellësi relativisht të cekët 71 km në jug-perëndim të Marrakeshit, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së.