Indrit Buka: Kush ka dalë nga skema e ndihmës ekonomike, të kryejë kurset profesionale (VIDEO)

Postuar: 21/02/2018 - 10:11

   Drejtori i zyrës Rajonale të Punësimit në Durrës, Indrit Buka deklaroi se qyteti bregdetar ka pasur numrin më të ulët në rang vendi për personat që përfitonin ndihmë ekonomike. Në ndryshim nga qytete dhe qarqe të tjera që regjistronin një numër të lartë personash dhe familjesh që trajtoheshin me ndihmë ekonomike nga qeveria, qarku i Durrësit numëronte 1080 persona në dhjetor të vitit 2017.

“Ata që dalin nga skema e ndihmës ekonomike duhet të punësohen, të kryejnë kurse të arsimit profesional që të kenë shans të punësohen”, deklaroi për DurrësLajm drejtori Buka.

Qeveria ka ulur në mënyrë drastike numrin e personave përfitues që përplasen tek kjo zyrë për të gjetur një mundësi punësimi. 

Në të gjithë qarkun e Durrësit sot përfitojnë ndihmë ekonomike 817 persona, nga 1180 që ishin deri në fund të 2017.

Buka thotë se aktualisht në zyrën e punës janë rreth 250 vende të lira pune, në sektorë të ndryshëm. Firmat private kërkojnë personel të kualifikuar e nëse punëkërkuesit nuk kanë arsim profesional vështirë se punësohen.

Statistikat në nivel qarku:

1080 persona ndihme merrnin ekonomike në dhjetor

817 persona marrin ndihmë ekonomike në Shkurt 2018 

Bashkia Durrës dhe Shijak trajtoheshin 615 persona në 2017

Bashkia Durrës dhe Shijak trajtohen 447 persona në 2018

Bashkia Krujë trajtoheshin 465 persona në 2017

Bashkia Krujë trajtohen 370 persona në 2018.

Në vitin 2017

5284 vend të lira pune

3236 punësime u realizuan gjatë vitit

119 veta janë punësuar nga lista e ndihmës ekonomike

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shërbimi veterinar Elbasan ka asgjësuar një qen të tërbuar në fshatin Thanë në Njësinë Administrative Gjergjan.

Mjekësia njeh një shumëllojshmëri varësish, por vitet e fundit në Shqipëri po evidentohet gjithnjë e më shumë varësia ndaj veshjeve të pë

   Një borxh është bërë shkak që dy vëllezër të përballen me njëri-tjetrin në seancën e ndërmjetësimit, në rubrikën “Shihemi në Gjyq”.

Arritjet dhe problemet në fushën e kirurgjisë janë diskutuar në Konferencën e 9-të Mediko-Kirurgjikale organizuar nga Spitali i Durrësit,

Fondacioni “Shoqëria e hapur për Shqipërinë” në bashkëpunim me “Lëviz Albania”, ka organizuar një tryezë të rrumbullakët me gazetarët lok

   E reja nga Vlora, Vilma Dule e sulmuar 5 vite më parë me acid që i ka sjellë ndryshime të mëdha në pjesën e fytyrës, shkruan se kur nj

Quhet Serian Stafa dhe është 27 vjeç. Ai vjen nga Shijaku dhe është babai i një djali tre vjeçar.

Në sallën e Konferencave të universitetit "Aleksandër Moisiu" Durrës, ka nisur punimet Konferenca e Dytë Shkencore Ndërkombëtare me temë:

Shqipëria brenda pak muaj u trondit nga dy vrasje të rënda që e kanë zanafillën nga histori dashurie e pamundura.

Avokati Kieran Both i është përgjigjur interesit të një shqiptareje, e cila kërkoi të dije nëse mund të marrë shtetësinë amerikane, duke