Brazili i kthen stadiumet në spital, nuk bën përjashtim “mitiku” Maracana!

25/03/2020 - 16:44

Për futboll në këto moment të vështira për gjithë globin nuk mund të flitet në asnjë vend të botës. Tashmë vëmendja e të gjithëve është te koronavirusi ky armik i heshtur i globit që po merr shumë jetë njërëzish dita ditës.

Edhe stadiumet e futbollit që konsideroheshin si arenat e paqes dhe festës po kthehen në vatra për të shpëtuar sa më shumë njerëz nga ky virus famëkeq.

Pas Kroacisë që kthehu stadiumin e Zagrebit një gjë të tillë e ka bërë edhe Brazili që ka vendosur të kthejë në një spital për të kuruar të infektuarit me koronavirus, mitikun Maracana, një stadium që ka një kapacitet prej 78 mijë vendesh.

Të njëjtën gjë kanë bërë edhe në shumë qytete tjera, me klubet si Corinthians, Santos, Sao Paulo. “CNN” ka publikuar fotografi të një prej stadiumeve të rimodeluar, bëhet fjalë për Pacaembu Stadium i cili po kthehet gradualisht në një spital.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dejvid Kapllanin mund ta quani ndryshe “njeriun e Kupës”. I shënoi Vllaznisë në çerekfinale dhe tashmë Kukësit.

Teuta ia doli të kalojë në finale, duke mposhtur Kukësin me përmbysje, në një ndeshje me të vërtetë spekatkolare.

Diego Armando Maradona mbetet një personazh i shumë bëmave jasht

Interi është gati t’i ofrojë Milan Skriniarin Manchester United për të bërë të mundur transferimin në Milano të sulmuesit francez të “Dja

Luis Suarez ka thënë se sulmuesi i Interit, Lautaro Martinez, do të ishte i mirëpritur në Camp Nou, duke e quajtur një lojtar me të vërte

Gjykata e Arbitrazhit Sportiv i dha të drejtë Man.City duke shfuqizuar dënimin e dhënë nga UEFA.

Futbollisti i Interit Marselo Brozoviç reagoi në mënyrë ironike ndaj heqjes së patentës së automjetit të tij dhe gjobitjes prej klubit pë

Drejtori sportiv i Romës Xhanluka Petraki është shkarkuar nga detyra që mban në klubin verdhekuq.

Simon Kjaer është futbollist i Milanit.Ashtu siç u paralajmëruar ditën e djeshme, klubi kuqezi ka shfrytëzuar opsionin e të drejtë së ble