Legjenda e Gjermanisë dhe Bayernit i jep fund futbollit!

09/10/2019 - 15:01

Ish kampioni i Botës me Gjermaninë dhe njëkohësisht ish-legjenda e Bayern Munich, Bastian Schweinsteiger ka komunikuar tërheqjen e tij nga futbolli i luajtur në moshën 35-vjeçare.

Pas 3 viteve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku mbajti veshur fanellën e Chigaco Fire, gjermani vendosi të thotë stop dhe lamtumira e tij erdhi menjëherë pas fundit të sezonit të rregullt në MLS duke patur parasysh edhe faktin që Chicago nuk arriti të kualifikohej dot në play off.

Lajmin për tërheqjen e nga futbolli e ka komunikuar vetë Schweinsteiger në profilin e tij zyrtar në Twitter dy ditë pas ndeshjes së fundit me Chicagon. Në karrierën e tij 35-vjeçari ka fituar shumë trofe ku spikasin 8 titujt e Bundesligës me Bayernin dhe 7 Kupa të Gjermanisë.

Në 2014-ën ai fitoi Kupën e Botës me Gjermaninë në Brazil, ndërsa mbajti edhe për dy vite shiritin e kapitenit në krah në kombëtaren e pancerave pas tërheqjes së Philip Lahm.

"Ka ardhur koha që unë t’i jap fund futbollit të luajtur. T'i jap lamtumirën futbollit, më bën të ndihem pak nostalgjik, por unë jam duke pritur për sfida emocionuese që më presin në të ardhmen. Gjithmonë do të jem besnik ndaj futbollit.", shkruan gjermani në Twitter.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Teuta triumfoi me rezultatin 3-1, ndaj Vllaznisë, në ndeshjen e vlefshme për javën e 22-të të Kategorisë Superiore.

Teuta ia ka dalë të marrë tre pikët në sfidën shtëpiake ndaj Vllaznisë.

Atleti shqiptar Franko Burraj ishte pranë një arritjeje impresionuese në kampionatin ballkanik të sallave të mbyllura, por fati nuk ishte

Golat dhe numrat mbreslënës që rrethojnë Erling Braut Haaland nuk janë më suprizë.

“Neymar kthehet te Barcelona”, është ky njoftimi i shpërndarë në rrjetet sociale të klubit “blaugrana”, që sigurisht është shoqë

Barcelona iu bashkua Realit të Madridit në vendin e parë në kampionatin spanjoll të futbollit pas fitores 2-1 ndaj Getafes. Në ndeshjen k

Mançester Siti u njoh me njoftimin se do i duhet të qëndrojë jashtë Ligës së Kampionëve për dy sezonet e ardhshme.

Grumbullimi i Rei Manajt me ekipin e parë të Barcelonës nuk përbënte lajm vetëm në Spanjë, por edhe në mediat e tjera.

Skuadra serbe e Ligës së Parë, Dinamo Vranje, ka përzgjedhur Shqipërinë për të zhvilluar fazën përgatitore dimërore.

Të gjithë adhuruesit e futbollit janë ndeshur me panorama nga më të ndryshmet të stadiumeve apo fushave sportive në mbarë botën.