Mesfushori i Teutës: Ja si po e kaloj izolimin

01/04/2020 - 11:53

Mënyra më e mirë për të harruar izolimin është stërvitja. Kështu mendon mesfushori kosovar i Teutës, Florent Avdyli, i cili ka folur sa i përket situatës së pazakontë që ka prekur Shqipërinë, ashtu si edhe gjithë pjesën tjetër të Europës.

Florent, si po i kaloni këto ditë izolimi dhe sa ndihet në Kosovë përhapja e koronavirusit?

Që kur u ndërpre kampionati, u largova nga Durrësi dhe po qëndroj në Prishtinë bashkë me familjen në këto ditë të vështira. Falë Zotit këtu në Kosovë situata është disi më e qetë. Lutem përditë që gjithçka të kalojë shpejt dhe t’i kthehemi normalitetit.

Çfarë bëni për të shtyrë kohën në izolim?

Mënyra më e mirë është stërvitja. Por, ka edhe raste kur bëj një shëtitje 20 minutëshe, gjithmonë duke zbatuar rregullat. Shikoj ndonjë film apo edhe lexoj diçka që më parë nuk kam pasur kohë ta bëj.

Është e vështirë për një futbollist që të përshtatet në këto kushte?

Kjo është një situatë shumë e vështirë për të gjithë njerëzit. Por po ashtu edhe për ne sportistat që po mundohemi për t’u stërvitur në shtëpi dhe duke dalë në disa raste edhe jashtë për vrapime.

Më konkretisht çfarë programi ndiqni për të mbajtur formën fizike?

Trajneri Martini na ka lënë një program, por është shumë e vështirë për ta realizuar, sepse duhet të ndjekim disa rregulla të doktorëve. Ne flasim fillimisht me dy trajnerët Bledar Hodo dhe Eduard Salillarin, ku u tregojmë çdo stërvitje që bëjmë edhe pastaj me profesor Martinin. Në fillim na është këshilluar edhe stërvitja në ambient më të hapur, por gjendja erdhi duke u vështirësuar dhe po bëjmë në shtëpi disa gjëra të vogla, që me rëndësi është të ruajmë formën dhe gjendjen e mirë fizike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një kohë kur Premier League mbetet në pritje për të mësuar datën zyrtare se kur do të rifilloj kampionati, ekipet po punojnë për sezon

Shtatë herë kampioni i botës në Formula 1, Michael Schumacher pësoi një aksident të rëndë në Alpet Zvicerane në janar të 2014-ës, ndërsa

Erblira Bici është një nga volejbollistet më të njohura shqiptare që luan në Itali.

Klubet e futbollit janë duke u përgatitur për të rifilluar kampionatin teksa kanë nisur edhe stërvitjet.

Interi ka hedhur në “kosh” ofertën e Barcelonës 50 milionë euro plus dy futbollistë për të marrë në këmbim sulmuesin argjentinas Lautaro

Në pritje të vendimit të qeverisë shqiptare për lejimin e zhvillimit të aktiviteteve sportive, Federata Shqiptare po vazhdon përgatitjet

Si sot një vit më parë Massimiliano Allegri i dha fund aventurës me Juventusin skuadër me të cilën fitoi 5 tituj kampion radhazi.

Me  merkaton e verës që po afron, skuadrat evropiane po bëjnë gati planet për lëvizjet e tyre.

Mesfushori i Kombëtares së Shqipërisë dhe kapiteni i Paderbornit, Klaus Gjasula, ka një pikë të dobët: kartonët e verdhë!

Panathianaikos nuk u ndahet futbollistëve shqiptarë.