Sjellja e Xhakës në fushë vë në pikëpyetje VAR-in

12/08/2019 - 16:26

Mesfushori i kombëtares shqiptare të futbollit Taulant Xhaka në jo pak raste është bërë protagonist me fanellën e Bazelit për lojërat e mira, por gjithashtu edhe për momentet e nervozizmit që i kanë kushtuar shumë.

Në një të tillë, futbollisti kuqezi ia hodhi duke mos marrë asnjë penalizim, në ndeshjen që skuadra e tij luajti dhe fitoi 3-1 ndaj Servet. “A ishte i kuq? Apo mos ishte off side. Sistemi i video arbitrimit ka ngritur pikëpyetje mbi përdorimin e tij në ndeshjen Bazel-Servet”. Në mediet helvetike ka qenë kjo kryefjala e futbollit, më shumë sesa rezultatet në fushë.

Sistemi VAR është miratuar për përdorim edhe në kampionatin zviceran këtë sezon, por në rastin e Taulant Xhakës, shumëkush pyet veten pse nuk u ndërhy në momentin e tensionuar në fraksionin e parë. Ndërhyrjet  e rrezikshme e madje dhe përplasja fizike mes Xhakës dhe një rivali, rindezin diskutimin mbi përdorimin e pamjeve filmike. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Java e 15 e kampionatit italian soli humbjen e parë të sezonit për Juventusin, por mbi të gjitha konfirmoi krizën në klubin e Napolit dhe

Matia De Shiljo dhe Juventusi duket se janë pranë “divorcit” mes tyre. 

Rusia ka marrë një goditje të madhe, pasi është përjashtuar për katër vite nga të gjitha aktivitetet e mëdha sportive, nga Agjensia Botër

Teuta ia doli në ditën e djeshme të fitonte një përballje aspak të lehtë ndaj Skënderbeut, jo vetëm ër forcën e kundërshtarit në fushë, p

Kapiteni i Teutës, Renato Arapi, deklaroi se fitorja ishte një detyrim për ekipin e tij ndaj qytetit të Durrësit, pas asaj që kaloi qytet

Juventus pësoi humbjen e parë sezonale mbrëmjen e të shtunës ndaj Lazios, me rezultatin 3-1 me përmbysje, gjë që i ka lënë një shije të h

Ka ndërruar jetë në moshën 77-vjeçare një nga mësueset më të nderuara të Durrësit dhe ish-kampionja kombëtare e ping pong-ut, Ver

U  ktheu sadopak buzëqeshjen tifozëve durrsakë, të cilët kanë përjetuar ditë shumë të vështirë për shkak të termetit shkatërrues të 26 në