Skandali te moshat/ Grushte arbitrit, nuk mbaron ndeshja në Durrës

21/10/2019 - 17:13

Në ndeshjet e kampionatit U-19 ka pasur shpesh përleshje mes lojtarëve apo dhunë ndaj arbitrave, por ndodh rrallë që këto fenomene negative në futbollin e moshave të zënë vend edhe te takimet e grup-moshës U17.

Çudia më e madhe është se rasti i fundit vjen nga Durrësi, një qytet që nuk është shquar për problematika në ndeshjet e moshave. Teuta-Luftëtari, e vlefshme për javën e pestë të Kategorisë Superiore U-17, u luajt vetëm 45 minuta në aneksin e stadiumit “Niko Dovana” të Durrësit.

Shkak është bërë një incident i turpshëm në pushimin mes pjesëve, teksa arbitrat po u drejtoheshin dhomave të zhveshjes dhe aty fillimisht një person, e më pas disa të tjerë, i kanë dhunuar.

Shkëndijat e para të sherrit nisën në minutën e 28-të, kur gjyqtari kryesor nga Vlora, Klajdi Qendraj, akordoi një penallti në favor të Luftëtarit. Në këtë moment kryesorin e ndihmoi anësori Ermis Çelaj, i cili ishte më afër aksionit. Jashtë rrethimit të fushës, një prej shikuesve nisi të ofendonte në distancë arbitrin.

Mirëpo, pasi penalltia u kthye në gol dhe skuadrat po u drejtoheshin dhomave të ndeshjes, spektatori që ofendoi arbitrin kërkoi të sqarohej jashtë rrethimit të fushës me të.

Këtu situata precipitoi dhe anësori Çela e kryesori Qendraj u goditën me grushte, pasi në ndihmë të spektatorit që u bë protagonist erdhën edhe dy-tre persona të tjerë.

Stafi i Teutës u mundua të bënte gjithçka për të parandaluar këtë incident. Më pas ardhja e forcave të rendit qetësoi situatën dhe arbitrat morën garanci për vazhdimin e takimit.

Mirëpo, pas pushimit 15-minutësh, arbitrat të gjendur në kushte të rënduara psikologjike, pavarësisht masave të marra nga klubi durrsak, nuk pranuan që pjesa e dytë të vazhdonte.

Tashmë ky takim do të jetë objekt i Komisionit të Disiplinës. Vlen të theksohet se lojtarët dhe stafet e të dyja skuadrave mbajtën një qëndrim shumë korrekt.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Juventusi është kthyer në vitet e fundit në një nga skuadrat më të mira në botë, duke u kthyer padyshimnë favoritin kryesor për të fituar

Një lajm i bujshëm është duke qarkulluar në mediat italiane. Bëhet fjalë për trajnerin e Kombëtares, Edi Reja!

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, në një intervistë për “Corriere dello Sport”, ka folur veç të tjerash, edhe për të ardhmen

Përplasje mes Lionel Messit dhe Edinson Cavanit në miqësoren Argjentintë-Uruguai 2-2, e zhvilluar në Izrael.

Sulmuesi pësoi një dëmtim në ndeshjen e fundit me Liverpulin ndaj Sitit, dhe kjo e ka detyruar atë të qëndrojë larg fushave të blerta, du

Himni i Francës është vërshëllyer masivisht nga të gjithë të pranishmit në stadiumin e ri kombëtar.

Pas pauzës për shkak të Kombëtareve, do të rikthehet këtë fundjavë Kategoria Superiore, teksa do të zhvillohen përballjet e javës së 13-t

E godet topin me aq forcë sa mundej, por këput një ndriçues në tribunë, që për pak mund të kishte shkaktuar ndonjë viktimë mes tifozëve.

Ka luajtur që në fëmijëri te Vllaznia dhe kontributi i tij nuk do të harrohet, por Uendi Vecaj tashmë luan për Teutën.

Një lajm i bujshëm është duke qarkulluar në mediat italiane. Bëhet fjalë për trajnerin e Kombëtares, Edi Reja!