Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Buffon: Tërheqja nga futbolli? Ndoshta pas 4 muajsh, s’ka gjë të sigurt në jetë

03/03/2021 - 17:07

Ndërsa Juventusi po i gëzohet fitores ndaj Spezias dhe tashmë është përqendruar te ndeshja e kthimit me Porton në Champions League, një nga simbolet e skuadrës bardhezi, Gigi Buffon, por reflekton për të ardhmen dhe tërheqjen nga futbolli.

Në një intervistë për “The Guardian”, 43-vjeçari u shpreh: “Në kokën time ka vërtet një datë për tërheqjen, një kufi maksimal, i cili është qershori i vitit 2023, por nuk e përjashtoj mundësinë që kjo të ndodhë pas katër muajsh. Rinovimi në fund të sezonit? Kam mësuar se asgjë nuk është e sigurt në jetë … ".

Pavarësisht viteve që ka mbi shpinë, Buffon ndihet ende i fortë mes shtyllave.

Thonë se kur të arrish moshën time, rënia ndodh menjëherë dhe pritet nga momenti në moment. Nuk e besoj. Kam ndjesinë që rënia ime nuk do të jetë një kolaps i papritur. Jam një person që besoj fort në fat. Asnjëherë nuk i duhet se çfarë të pret, mbase ka një arsye duhej të kthehesha. Një fund i bukur historie për të shkruar. Duhet të jem i sinqertë, ka edhe një pjesë të kësaj që vjen egoja që kemi të gjithë”.

Pas kthimit të tij tek Juventusi, Andrea Pirlo, ish-bashkëlojtari i Buffonit mori drejtimin e “Zonjës së Vjetër”: “Miqësia ime me Pirlo është shumë e hershme. Praktikisht, unë, Pirlo dhe Gattuso e njihnim njëri-tjetrin që nga viti 1993. Patëm fatin dhe aftësinë për të ndarë suksesin në Botëror. Besoj se trofeu i Kupës së Botës vulosi marrëdhënien tonë.

Jo miqësinë tonë. Nuk gjykohet një miqësi duke fituar Kupën e Botës, por ajo e vulosi lidhjen tonë. Na dha një mirëkuptim që nuk mund të cënohet kurrë. Para njerëzve të tjerë, ai do të jetë gjithmonë “Mister”. Kjo ka të bëjë me rolin, respektin, inteligjencën. Për sa kohë që ne jemi këtu (tek Juvja), ai ka një rol dhe unë një tjetër. Kur të largohemi nga ky vend atëherë mund të jemi Gigi dhe Andrea.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gardiani italian pritet të vazhdojë të ardhmen e tij në stadiumin “Allianz”.Gjiganti italian Juventus thuhet se është i gatshëm që t’i of

Milan thyen Parma 1-3 në transfertë një ndeshje e lehtë në letër, por që u ndërlikua jo pak pas daljes me karton të kuq të Ibrës.

Edi Martinin sigurisht që e kënaq së tepërmi suksesi me Apoloninë, për faktin i jep kryesimin Teutës, me trajnerin shkodran që shmang kom

Teuta fitoi në transfertë ndaj Apolonisë dhe shkëputet në krye të klasifikimit të Kategorisë Superiore, me 2 pikë më shumë se Vllaznia nd

Emocionet e shënimit të një goli janë gjithmonë të shumta dhe tepër të veçanta.

Plot 8 qytete pritëse të Kampionatit Europian kanë dhënë miratimin zyrtar për të lejuar praninë e pjesshme të tifozëve në stadiume, gjatë

Pasi të mbyllet kjo javë kampionati, vëmendja do të shkojë edhe te ndeshjet e Kupës së Shqipërisë, të vendosura të luhen më datë 14 prill

Zgjedhja e Armando Sadikut për të shkuar në Bolivi, kishte një arsye të qartë sportive përtej asaj ekonomike.

Stefan de Vrij vazhdon të ketë dyshime për të ardhmen e tij.