F1, sporti që xhiron miliona

Postuar: 11/08/2017 - 14:13

Formula 1 vazhdon të konfirmohet nga viti në vit si një kategori sportive që xhiron miliona, e në ruletën e kontratave të majme, sponsorizimeve dhe të drejtave televizive përfitojnë sidomos drejtuesit.Pak rëndësi ka nëse “cirkusi” drejtohej nga Bernie Ecclestone dhe tani është në duart e grupit “Liberty Media”, pasi bonuset për fitimet janë të majme.Presidenti i kompanisë që zotëron të drejtat e Formulës 1, Greg Maffei pranoi se edhe paga e administratorit të deleguar është e lidhur me arkat e F1, por pa zbuluar detaje të kontratës së Çejs Keri.

Që kur në bordin drejtues pati ndryshime me të drejtat komerciale, të apasionuarit pas garave vërejnë ndryshime çdo ndalesë të Formulës 1.Nga muaji prill deri në qershor të këtij viti, “Liberty Media” arriti të fitonte 616 milionë dollarë, një rritje me 3% krahasuar me epokën e britanikut Ecclestone. Por sidoqoftë, shpenzimet operative u rritën duke ulur fitimet. Bilanci zbriti nga 90 në 45 milionë, diçka që drejtuesit e Formulës 1 kanë premtuar se do ta përmbysin shpejt.“Nuk kemi ndërmend të publikojmë kontratën e Çejs Keri, por fitimet e tij janë të lidhura me rendimentin e Formulës 1. Kostot e grupit tonë do të rriten, pasi do vazhdojmë të punësojmë njerëz dhe të bëjmë investime në sektorë promocionalë, si rasti i Londrës, apo zhvillimi i teknologjive dixhitale”, tha presidenti Maffei.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për tifozët kundërshtarë në futbollin italian, Juventusi është një skuadër që nuk do të pastrohet asnjëherë nga njolla e trukimeve, sidom

Mbrojtësi i Vijarealit, Ruben Semedo, është arrestuar nga policia pas një incidenti të dhunshëm brenda shtëpisë së tij, brenda së cilës t

Reali i Madridit dhe Barcelona e kanë parë emrin e tyre mes skuadrave që janë përfshirë në listën e ndeshjeve të trukuara, por fatmirësis

Në javët e fundit nuk kanë qenë të pakta zërat që e largojnë teknikun italian të Chelsea nga Londra, kjo edhe për shkak të rezultateve jo

Në kulmin e debatit mbi shitjen e Milanit, është përfshirë për të thënë fjalën e tij edhe Silvio Berlusconi, ish-president i kuqezinjve,

Grabitet shtëpia e Philipe Coutinhos, futbollistit brazialian që në merakton e janarit iu bashkua Barcelonës nga radhët e Liverpoolit.

Grabitet shtëpia e Philipe Coutinhos, futbollistit brazilian që në merakton e janarit iu bashkua Barcelonës nga radhët e Liverpoolit.

Ajo ndaj Vllaznisë është me të vërtetë një disfatë veçanërisht e rëndë për Teutën që tani shikon veten 4 pikë larg rivalëve kuqeblu në lu

Kuqezinjtë po kalojnë një moment pozitiv në kampionat dhe, nën urdhrat e Gatuzos, janë vënë në ndjekje të Interit dhe njëkohësisht janë n

Te Partizani shfrynë ndaj arbitrit dhe Federatës Shqiptare të Futbollit që sipas drejtorit të të kuqëve po falsifikojnë kampionatin.