Kombëtarja evropiane refuzon të ulet në gjunjë në Euro 2020

09/06/2021 - 20:30

Kombëtarja hungareze e futbollit ka lajmëruar se nuk do të ndërmarrë veprimin e uljes në gjunjë para startit të ndeshjeve në Kampionatin Europian, veprim i cili bëhet në mbështetje të racizmit.

Vetë federata e futbollit hungarez bëri publik lajmin, madje shkoi dhe më tej duke e quajtur një veprim të tillë si protestë politike dhe jo në ndihmë të racizmit.‘’Rregulloret e UEFA-s dhe FIFA-s nuk lejojnë politikën në stadium’’, shkruan federata në njoftimin zyrtar.

Disa ekipe si Anglia dhe Belgjika u gjunjëzuan dhe në miqësore, ashtu si dhe si disa gjyqtarë për të shprehur kundërshtimin e tyre ndaj racizmit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Teuta e mbylli me sukses këtë edicion duke fituar titullin kampion, por koha e festës ka përfunduar dhe kanë nisur përgatitjet për Kupat

Pas Spanjës dhe Suedisë, Covid-19 ka goditur edhe kombëtaren ruse.

Manolo Portanova, futbollisti 21-vjeçar i Xhenoas, i cili në të kaluarën ka luajtur dhjetëra ndeshje me fanellën e përfaqësueseve të mosh

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka patur gjithmonë në radhët e saj emra të spikatur në arenën ndërkombëtare, lojtarë të cilët kanë arrit

Gjithçka është e kryer, skuadra e Romës është një hap larg firmës me Granit Xhakën.

Dejvi Bregu i cili zhvilloi një sezon fantastik ku fitoi dhe “Këpucën e Artë” u shpreh se fitimi i titullit me Teutën ishte fryma e grupi

Iran Zhunior Gonçalves është largimi i parë në radhët e kampionëve të Teutës.

Numërimi mbrapsht ka marrë fund: sot është dita e Turqi-Itali dhe fillimit të “Euro 2020”, e shtyrë për një vit në sajë të shpërthimit të

Situata në kombëtaren e Spanjës, pasi u mësuan rastet me COVID të Serxho Busketsit dhe Diego Jorentes është shumë delikate.

Vështirë për t’u pikasur nga partnerët e tij, pavarësisht dy golave të tij ndaj Bullgarisë (3-0), Olivie Zhiru u ankua kishte pak shkëmbi