UEFA inspekton Arenën Kombëtare, impianti gati në 3-mujorin e parë të 2019-s

13/03/2018 - 15:02

Dy përfaqësues të lartë të UEFA-s inspektuan punimet në Arenën Kombëtare, impiantin e ri që po ndërtohet në Tiranë, që është më moderni në Ballkan dhe Europën lindore. Thierry Favre, drejtor i zhvillimit të federatave kombëtare pranë UEFA dhe John Beattie, drejtori i impiantit të Arsenalit, Emirates Stadium ndoqën nga afër punimet në stadium dhe u shprehën të kënaqur me projektin dhe ritmin e punimeve.

Thierry Favre: "Është kënaqësi që jam këtu në emër të UEFA-s. Kam opatur edhe fatin që isha këtu personalisht përpara dy vjetëve kur u bë edhe anonçimi i projkektit. Takohem sërish me arkitektin dhe federatën për të parë ecurinë e punimeve. Është një projekt tejet i rëndësishëm për futbollin shqiptar, pas ndëtimeve pozitive në Elbasan dhe Shkodër. Më në fund do të shohim këtu në kryeqytet një stadium të nivelit të lartë. E dimë që pritet të përfundojë mes shkurtit dhe marsit të vitit tjetër, për ne është një periudhë shumë e mirë dhe urojmë që të jetë një projekt i bukur.Finalja e Superkupës së Euriopës? Është një prej stadiumeve kandidate. Është një impiant i rëndësishëm dhe një stadium i bukur, por konkurenca është e fortë".

Dy përfaqësuesit e lartë të UEFA-s u njohën me detaje me projektin e Arenës Kombëtare. Mes tyre ndriçimi artificial që do të krijojë kushte të përshtatshme drite, duke qenë se stadiumi do të jetë plotësisht i mbuluar. Zbatuesit e projektit i njohën inspektorët edhe me faktin që punimet kanë përfunduar në kuotën 70%, ku pas konstruksioneve të betonit, tribunat kanë nisur të marrin formë me konstruksionin e metalit.

Gjithashtu u prezantuan edhe ulëset që do të përdoren në tribuna, që bazuar në dekorin e stadiumit janë me ngjyrat kuqezi dhe kanë një cilesi mjaft të lartë. Të dërguarit e UEFA-s zbritën edhe në terren, duke ndjekur nga afër punimet e impiantit që do të ketë kapacitet 22 mijë vende dhe do të shndërrohet në shtëpinë e re të Kombëtares shqiptare.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Luke Walton nuk e ka nisur ende aventurën me Sacramento Kings, por e sheh veten në telashe.

Një histori e jashtëzakonshme dashurie për futbollin ka ardhur nga Spanja, ku Javi Jimenez, tifoz i Cordoba-s, klub që luan në kategorinë

Juventusi konfirmoi dominimin absolut në kampionatin italian, teksa 5 javë nga fundi siguroi edhe matematikisht titullin e tetë radhazi k

Nuk ka kaluar pa pasoja humbja poshtëruese 4-0 kundër Evertonit në “Goodison Park” të dielën.

Teuta vijon nga puna. Me një seancë të zhvilluar pasdite, ka startuar zyrtarisht edhe java anti-Kukësi.

Një sezon që po shkon drejt fundit mes polemikash për Callem Hudson-Odoi, që mesa duket do e mbyllë me një lajm të rëndë.

Teuta dhe Goga Basket kanë fituar ndeshjet e para gjysmëfinale të play off-it në basketboll për meshkuj, duke mundur respektivisht Tiranë

Një ngjarje e çuditshme ka ndodhur në ndeshjen e javës së 30-të që zhvillohet ditën e sotme në Bundesliga, mes Volfsburgut dhe Aintrahtit

Mauro Icardi drejt Paris Saint Germain! Një lajm sensacional i Gazzetta dello Sport, që u referohet zhvillimeve të fundit në merkato.

Lojtarët e Manchester United janë përplasur me njëri-tjetrin në dhomat e zhveshjes, të zemëruar pas humbjes poshtëruese 4-0 në fushën e E