Turqia do të marrë komandën e forcës së udhëhequr nga NATO në Kosovë në një kohë kritike pasi tensionet shpërthyen midis Kosovës dhe Serbisë.

Turqia, e cila ka ushtrinë më të madhe në NATO pas SHBA-së, do të marrë drejtimin e misionit nga Italia më 10 tetor (KFOR), tha të enjten kundëradmirali Zeki Akturk, zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes së Turqisë. Vendi ka marrëdhënie me të dyja palët, pasi ka zhvilluar lidhje tregtare me Serbinë, ndërkohë që ka furnizuar me drone luftarake për aleatin me shumicë myslimane, Kosovën.

Turqia e sheh raportin personal të presidentit Rexhep Tajip Erdogan me presidentin serb Aleksandër Vuçiç si potencialisht vendimtar në parandalimin e një përshkallëzimi të dhunës pas shkëmbimit të sulmit vdekjeprurës të javës së kaluar në Kosovë. SHBA i ka kërkuar Serbisë që të tërheqë trupat e saj nga kufiri dhe të mbajë përgjegjës përgjegjësit për dhunën, e cila vrau një polic kosovar dhe tre persona të tjerë.

Bashkimi Evropian ka shprehur gjithashtu shqetësim për përplasjen më të keqe midis dy vendeve që kur Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, pothuajse një dekadë pas përfundimit të një lufte atje me NATO-n duke dëbuar forcat serbe.

Turqia planifikon t’i kërkojë Serbisë dhe Kosovës që të përmbahen nga veprimet që mund të dëmtojnë përpjekjet e viteve për të normalizuar marrëdhëniet midis fqinjëve. Gjeneralmajor Ozkan Ulutas i ushtrisë turke mbërriti në Kosovë të martën për të marrë komandën e misionit, i cili përfshin një forcë turke prej rreth 600 trupash.

Udhëheqja ndjek kontributet e Turqisë në përpjekjet e ngjashme të NATO-s dhe thekson lidhjet historike dhe etnike me Ballkanin, dikur pjesë e Perandorisë Osmane. Aleanca ushtarake e NATO-s ka vendosur atje paqeruajtës që nga lufta e viteve 1990. Grupi ka rreth 3,500 trupa në Kosovë tani, nga rreth 50,000 në kulmin e pranisë së tij në vend.

Turqia e ka mbështetur tradicionalisht Kosovën, me të cilën ndan lidhje fetare dhe etnike, dhe së fundmi i ka shitur vendit gjashtë avionë luftarakë pa pilot Bayraktar TB2 të përdorura gjithashtu nga Ukraina për të luftuar forcat ruse.

Kompanitë turke përdorin Serbinë si bazë prodhimi për eksportet në Evropë dhe Rusi.

Ndërkohë Erdogan mund të vizitojë Beogradin si pjesë e një turneu në rajon në muajt e ardhshëm, thanë zyrtarët.