Një javë pas tërmetit 7.8 ballë në Turqi dhe ekipet e shpëtimit janë ende duke u munduar të nxjerrin të mbijetuarit nga rrënojat.

Por bilanci tragjik i “goditjes” së Enceladusit ka kaluar mbi 35 mijë të vdekur në Siri dhe Turqi, ndërkohë që kanë arritur deri në varrosjen e njerëzve në varreza masive pasi janë mbushur varrezat në zonat e goditura nga tërmeti.

Sipas Bloomberg, të vdekurit nga tërmeti në Turqinë jugore janë aq shumë sa varret janë shënuar me numra në vend të emrave, pasi autoritetet nxitojnë varrosjet.

Në provincën Hatay, trupat po transferohen në “varrezat e tërmeteve” pas kontrolleve në spitalet lokale, sipas Agjencisë së Lajmeve Demiroren.

Nëse nuk mund të identifikohen, ato varrosen pasi të merren mostrat e ADN-së, gjurmët e gishtërinjve dhe fotografitë.