Spanja dhe Portugalia kanë thyer rekordet e temperaturës për muajin prill, pasi në të dy vendet po mbizotëron një valë e nxehti që ka rritur rrezikun e zjarreve.

Mërkuri arriti 38.8 gradë Celsius (101.8 gradë Fahrenheit) në aeroportin në qytetin jugor të Spanjës të Kordobës të enjten, duke mposhtur një rekord të mëparshëm prej 38.6 gradë Celsius në qytetin lindor të Elche, tha zyra kombëtare e motit AEMET.

Temperatura më e lartë për të gjithë Spanjën në muajin prill, u regjistrua në vitin 2013 në Ishujt Kanarie në brigjet veriperëndimore të Afrikës, kur merkuri arriti në 40.2C.

Në Portugali, temperaturat në qytetin qendror të Mora arritën në 36.9C të enjten, duke thyer rekordin prej 36C të vendosur në prill 1945 në qytetin verilindor të Pinhao, tha agjencia e motit IPMA.

Ndërsa temperaturat filluan të bien në Portugali të premten, vapa përvëluese vazhdoi në pjesën më të madhe të Spanjës me merkurin që arriti në 36 gradë Celsius në Kordoba.

Vala jashtëzakonisht e hershme e të nxehtit është nxitur nga një masë ajri shumë i nxehtë dhe i thatë që vjen nga Afrika.

Temperaturat përvëluese kanë nxitur paralajmërime për rrezikun e lartë të zjarreve dhe përkeqësimin e kushteve të thatësirës, të cilat tashmë kanë bërë që disa fermerë në Spanjë të mos mbjellin farë këtë vit.

Qeveria spanjolle tha se do të nisë fushatën e saj të monitorimit të zjarreve në pyje të premten, një muaj e gjysmë më herët se zakonisht për shkak të mbërritjes së hershme të temperaturave përvëluese.

Kjo do të përfshijë shtimin e përforcimeve në ekipet lokale të zjarrfikësve dhe “monitorimin e vazhdueshëm të zjarreve në pyje” në të gjithë vendin, tha ministria e brendshme në një deklaratë.

Flakët kanë shkatërruar rreth 54,000 hektarë (133,400 hektarë) tokë deri më tani këtë vit në Spanjë, krahasuar me pak më shumë se 17,000 hektarë gjatë të njëjtës kohë në vitin 2022, sipas Sistemit Evropian të Informacionit të Zjarrit në Pyll.

Vitin e kaluar, Spanja përjetoi vitin e saj më të nxehtë që nga fillimi i regjistrimeve, me shifrat e OKB-së që sugjerojnë se gati 75 për qind e tokës së saj është e ndjeshme ndaj shkretëtirëzimit për shkak të ndryshimeve klimatike.

Rezervuarët e ujit janë në gjysmën e kapacitetit të tyre në nivel kombëtar dhe sindikata e fermerëve COAG thotë se 60 për qind e tokës bujqësore po “mbytet” nga mungesa e reshjeve.

Spanja është eksportuesi më i madh në botë i vajit të ullirit dhe një burim kyç i frutave dhe perimeve në Evropë.

Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës i nxitur nga aktiviteti njerëzor po rrit intensitetin dhe shpeshtësinë e ngjarjeve ekstreme të motit, si valët e të nxehtit, thatësirat dhe zjarret.