Një person është arrestuar në Las Vegas për vrasjen e reperit Tupac Shakur, i cili u qëllua për vdekje në vitin 1996.

Duane Davis u arrestua herët në mëngjes të së premtes, megjithëse akuzat e sakta nuk ishin menjëherë të qarta.

Një aktakuzë zyrtare pritet të premten më vonë, sipas raporteve.

Arrestimi përfaqëson një pushim të shumëpritur në një çështje që ka frustruar hetuesit dhe ka magjepsur publikun që kur ylli i hip-hop-it u vra në Las Vegas Strip 27 vjet më parë.

I lindur në qytetin e Nju Jorkut në vitin 1971, Tupac u bë një nga figurat kryesore në skenën e hip hopit të Bregut Perëndimor, me hite përfshirë California Love.

Ai u nominua për një çmim Grammy gjashtë herë dhe konsiderohet si një nga reperët më me ndikim të të gjitha kohërave.

Natën e 7 shtatorit 1996, Tupac ishte duke hipur në një BMW të zezë të drejtuar nga themeluesi i Death Row Records Marion “Suge” Knight në një eskortë prej rreth 10 makinash.

Ata po prisnin në një semafor të kuq një bllok nga Las Vegas Strip kur një Cadillac e bardhë u tërhoq pranë tyre dhe shpërthyen të shtënat.

Tupac vdiq pasi u qëllua disa herë.

Të shtënat u shpalosën menjëherë pas një përleshjeje në kazino më herët në mbrëmje mes Anderson, Tupac dhe bashkëpunëtorëve të tyre.