Një zjarr i fuqishëm ka shpërthyer në verilindje të Athinës, pas temperaturave që kanë arritur deri në 44 gradë. 

Sipas mediave greke, një 45 vjeçar ka ndërruar jetë si pasojë e asfiksisë, ndërsa ndërhyrja e mjekëve nuk ka dhënë rezultat. 

Deri më tani raportohet për katër vatra zjarri, ndërsa autoritet kanë dhënë udhëzimet për banorët, disa prej të cilëve janë duke evakuuar pasi banesat e tyre janë në rrezik. 

Ndërkohë forcat zjarrfikëse vazhdojë të përforcohen  dhe të operojnë në zona. 

Në vendin e ngjarjes kanë shkuar 50 zjarrfikës me 15 automjete, 2 grupe këmbësorësh dhe 2 helikopterë.