Mbërrin “Chelsea-6” me 5500 tonë grurë në portin e Durrësit (FOTO)

Postuar: 08/05/2018 - 09:48

Në portin e Durrësit, ditën e hënë ka mbërritur anija “Chelsea-6” me 5500 tonë grurë.

Po ashtu, në kalatat 5 e 6 përpunohen edhe dy anije të tjera me 2518 tonë hekur dhe 381 kontejnerë.

Në radën portuale ndodhen tre anije që do të shkarkojnë skrap, qymyr dhe makineri, e një tjetër që do të ngarkojë zink, 23 mijë tonë gjithsej.

Nga të dhënat e APD-së, mësohet se priten edhe pesë anije të tjera që do të shkarkojnë afro 17 mijë tonë çimento, melaminë, skrap dhe grurë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sot paradite në kalatën 5 të portit të Durrësit ka nisur të përpunohet anija “Afina 1”, nga e cila do të shkarkohen 10.309 rrotativa llam

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim në 5 ditët e e para të muajit gusht kanë transportuar afro 50 mijë udhëtarë

   Gjatë muajit korrik të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 47 anije tregtare.

Kroçera “Seven Seas Voyager” me gjatësi 206 metra u ankorua në kalatën 5 të portit të Durrësit sot rreth orës 7.30 të mëngjesit.

Dy ditë pas kroçerës “Sirena”, me 659 turistë, e cila u ankorua dje në Durrës, ditën e martë pritet të mbërrijë kroçera “Seven Seas Voyag

Vonesa në mbërritjen e trageteve nga Bari në drejtim të Durrësit.

Tragetet që lundrojnë nga Durrësi drejt porteve të Barit dhe Ankonës e anasjelltas, gjatë periudhës janar-korrik të këtij viti kanë trans

E diela e 5 gushtit mund të konsiderohet si dita e pikut të sezonit, pasi burime nga porti i Durrësit bëjnë me dije se sot mbërrijnë 7 tr

Durrësi, Kruja, Berati dhe Tirana janë destinacionet e turistëve që zbritën paraditen e së djelës nga kroçera “Sirena” në portin e Durrës

Gjatë muajit që lamë pas, në kalatat e portit të Durrësit, përveç anijeve tregtare dhe trageteve të linjës, janë ankoruar edhe 100 jahte