25 shtete tashmë janë në garë për finalen e madhe të Eurovision Song Contest 2022 e cila pritet të mbahet të shtunën.

Dy gjysmëfinalet u mbajtën më 10 dhe 12 maj.

Shqipëria, e cila sivjet u përfaqësua nga Ronela Hajati me “Sekret”, nuk arriti të kualifikohej në finale edhe pse këngëtarja shqiptare arriti të fitonte zemrën e publikut.

25 finalistët e Eurovision 2022 janë:

1. Republika Çeke: We Are Domi – Lights Off
2. Rumani: WRS – Llamame
3. Portugalia: MARO – Saudade, Saudade
4. Finlanda: The Rasmus – Jezebel
5. Zvicra: Marius Bear – Boys Do Cry
6. Franca: Alvan & Ahez – Fulenn
7. Norvegjia: Subëoolfer – Give That Wolf A Banana
8. Armenia: Rosa Linn – Snap
9. Italia: Mahmood & Blanco – Brividi
10. Spanja: Chanel – SloMo
11. Norvegjia: S10 – De Diepte
12. Ukraina: Kalush Orchestra – Stefania
13. Gjermania: Malik Harris – Rockstars
14. Lituania: Monika Liu – Sentimentai
15. Azerbajxhani: Nadir Rustamli – Fade To Black
16. Belgjika: Jeremie Makiese – Miss You
17. Greqia: Amanda Tenfjord – Die Together
18. Islanda: Systur – Með Hækkandi Sol
19. Moldavia: Zdob şi Zdub & Advahov Brothers – Trenulețul
20. Suedia: Cornelia Jakobs – Hold Me Closer
21. Australia: Sheldon Riley – Not The Same
22.Mbretëria e Bashkuar: Sam Ryder – SPACE MAN
23. Polonia: Ochman – River
24. Serbia: Konstrakta – In Corpore Sano
25. Estonia: Stefan – Hope