Një 19-vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia italiane pasi ishte pikasur nga patrulla teksa i dorëzonte një paketë të vogël një djali tjetër., të dyshuar me lëndë narkotike.

Medat e huaja bëjnë me dije se në pranga ka rënë Klajdi Frroku.

Frroku, nga Tirana, pa shtëpi në Itali, me banim në qendër të qytetit, nuk e vuri re që po vëzhgohej teksa po i shiste tre doza kokainë një djali nga Como. Në makinën e tij me qira iu gjetën 40 doza kokainë, por në dhomën e tij kishte shumë më tepër: 300 gramë të tjera kokainë, si dhe sasi të vogla hashash dhe marihuanë. Ai kishte edhe 330 euro dhe 250 franga zvicerane në kartëmonedha të prerjeve të ndryshme.

Mësohet se djali ka përfunduar në burg, me urdhër të prokurorisë, Antonio Nalesso, është në pritje të pyetjes nga gjyqtari, ndërsa blerësi është denoncuar në Prefekturë. Por në dy muaj, ky është tashmë arrestimi i dytë për trafik droge nga Guardia di Finanza i Ponte Chiasso, i cili ndodh në mënyra të ngjashme.

Në fillim të dhjetorit, Markeljan Toli, një 25-vjeçari shqiptar i gjeti 60 gramë kokainë pasi u gjet. Policia e vërejti teksa i dorëzohej një blerësi dhe 17 mijë euro i mbante në dhomën që ai zinte në një ‘air b&b’ në Como.