Ushqimi komfort nuk duhet të jetë i pashëndetshëm

Moti i ftohtë i dimrit ndikon më shumë sesa vetëm garderobën dhe faturën tuaj të ngrohjes. Trupi juaj gjithashtu përjeton ndryshime në nivelet e energjisë, metabolizmit dhe madje edhe preferencat ushqimore.

A reagoni ndaj të ftohtit të hidhur duke anashkaluar palestrën dhe duke bindur veten se meritoni një spërkatje të kalorive për t’u ngrohur dhe për të kompensuar shqetësimin tuaj? Nuk je vetem.

Por e vërteta e ftohtë është se asnjë mot nuk garanton zakone jo të shëndetshme të të ngrënit. Ashtu siç nuk duhet të teproni me akulloren gjatë ditëve të verës, nuk duhet të jetoni me një dietë të qëndrueshme me çokollatë të nxehtë dhe biskota të ngrohta gjatë dimrit (pa marrë parasysh sa joshëse tingëllon).

Kemi pyetur disa ekspertë se si të rregullojmë mendësinë dhe shijet tona për dimër.

“Dimërimi i dietës suaj mund të jetë i shëndetshëm – dhe i shijshëm – nëse shtoni disa ushqime të preferuara të motit të ftohtë”, thotë dietologia e regjistruar Beth Czerwony, RD, LD.

Ushqime të shëndetshme për të ngrënë gjatë dimrit

Jo vetëm që opsionet e mëposhtme ushqimore janë të shëndetshme, por a e dini se ato gjithashtu mund të rrisin disponimin tuaj? Psikologia Susan Albers, PsyD, shton në të preferuarat e saj të pasura me vitaminë D, rekomandimeve të Czerwony, më poshtë.

Perimet me rrënjë

Prodhimet lokale mund të jenë të vështira për t’u gjetur kur bie moti i ftohtë. Por perimet me rrënjë si panxhari, karotat dhe rrepat mund t’i rezistojnë të ftohtit, kështu që fermerët vendas mund të ofrojnë prodhime të freskëta – dhe ju mund të korrni përfitimet. Piqni karotat për të rritur beta-kartotenin, ose zieni rrepat për vitaminat C dhe A.

Ushqimet e pasura me vitaminë D

“Ushqimet e pasura me vitaminë D janë ushqimi numër një që duhet t’i shtoni menysë tuaj gjatë muajve të dimrit. Njerëzit që hanë më shumë emocionalisht gjatë vjeshtës tregohen se kanë nivele më të ulëta të vitaminës D, e cila shoqërohet me më shumë ankth dhe depresion”, shpjegon Dr. Albers.

Ajo thotë se një burim i madh i vitaminës D janë kërpudhat shitake. Opsione të tjera të mira përfshijnë salmonin, të verdhat e vezëve, drithërat e fortifikuara, qumështin dhe mishin e kuq.

Bollgur

Bollguri është shumë më tepër se thjesht një ushqim i përshtatshëm për mëngjes, siguron gjithashtu lëndë ushqyese që janë thelbësore gjatë dimrit. Bollguri mund të ndryshohet duke shtuar erëza të ngrohta si kanellë, kardamom dhe arrëmyshk pa shtuar kalori, yndyrë, sheqer ose kripë. Dhe tërshëra është e lartë në zink (i rëndësishëm për funksionin e duhur imunitar) dhe fibra të tretshme (të lidhura me shëndetin e zemrës). Edhe pse bollguri i menjëhershëm është më i përshtatshëm, është pak më i shtrenjtë. Për të ngrënë shëndetshëm me një buxhet, shkoni me tërshërë të modës së vjetër.

Supë

Supa është ushqimi perfekt i dimrit – për sa kohë që mbani kremin, kripën dhe mishin e viçit. Kërkoni receta supash që kërkojnë supë pule, lëng perimesh ose ujë si bazë dhe përfshijnë shumë perime. Shtimi i fasuleve ose thjerrëzave të konservuara ose të thata në supën tuaj shton proteina pa yndyrë, si dhe fibra shumë të nevojshme. Proteinat dhe fibrat frenojnë oreksin tuaj duke ngadalësuar tretjen dhe duke kontrolluar sheqerin në gjak, gjë që mund të ndihmojë në kontrollin e urisë dhe në forcimin e humorit. Bashkojeni supën tuaj me një anë të krisurave 100% me drithëra të plota për një dozë drithërash gjithashtu.

Snacks për të rritur humorin

Dëshirat dhe ngrënia emocionale janë gjithashtu të zakonshme këtë periudhë të vitit. Përpiquni të shmangni konsumimin e atyre ushqimeve me sheqer dhe të përpunuara, të cilat mund t’ju zvarrisin humorin me kalimin e kohës. Në vend të kësaj, Dr. Albers rekomandon patate të ëmbla, panxhar dhe arra. Një alternativë tjetër janë qiqrat e pjekura pikante.

Zgjedhje për rritjen e imunitetit

Dr. Albers thotë se ajo që hani nuk mund të ndikojë vetëm në disponimin dhe gjumin tuaj, por edhe në sistemin tuaj imunitar.

“Një nga gjërat më të mira që mund të bëni për të ndihmuar sistemin tuaj imunitar dhe për të rritur disponimin tuaj është të shtoni ushqime që janë të larta në vitaminë C. Këto janë ushqime si agrumet, portokallet, mangot, limonët, kivi, por ato gjenden edhe në brokoli , speca zile dhe luleshtrydhe,” këshillon ajo.

Role pikante me ton

Për një alternativë befasuese ndaj ushqimeve tipike të rehatisë – shpesh të ngarkuara me yndyrë dhe sheqer – provoni sushin. Zgjidhni role të veshura me ton ose salmon. Të dyja janë burime të mira të vitaminës D. Gjatë muajve të dimrit, kur keni ekspozim të kufizuar në diell, burimet ushqimore të vitaminës së shëndetshme për kockat bëhen edhe më thelbësore. Mungesa e vitaminës D lidhet me rritjen e dëmtuar, dobësimin e kockave tuaja dhe madje rrezikun e sëmundjeve të zemrës .

Brokoli dhe lulelakra

Përveç marrjes së vaksinës kundër gripit dhe larjes së duarve rregullisht, këto perime kryqëzuese mund të jenë mbrojtja juaj kryesore kundër sëmundjeve të dimrit. Brokoli dhe lulelakra janë të dyja të larta në vitaminë C, e cila lidhet me funksionin e përmirësuar imunitar. Nëse nuk mund të gjeni versione të freskëta, mos u shqetësoni – brokoli dhe lulelakra e ngrirë janë po aq ushqyese.

Pse ka rëndësi të ushqeheni shëndetshëm në dimër

Czerwony dhe Dr. Albers të dy pajtohen se zgjedhjet e të ushqyerit të kujdesshëm dhe të shëndetshëm janë të dobishme për një mënyrë jetese pa stres. Nëse ndiheni të mbingarkuar për të riparuar të gjithë dietën tuaj, hidheni atë hap pas hapi ose zëvendësoni një rostiçeri në një kohë. Dhe mbani mend, stinët ndryshojnë!