Ish-shefi i Formula 1, Max Mosley, u vetëvra me një gjuajtje në kohë me një armë gjahu në dhomën e tij të gjumit në Chelsea, pasi mësoi se kishte edhe disa  javë për të jetuar pas disa muajsh trajtimi për kancerin, ka bërë e ditur nga një mjek ligjor.

Mosley, babai i të cilit Sir Oswald Mosley ishte lideri i kohës së luftës i Unionit Britanik të Fashistëve dhe një simpatizant i Hitlerit, ishte një president i FIA-s, organi drejtues i Formula 1, për 16 vjet midis 1993 dhe 2009.

Manjati, një avokat i kualifikuar dhe ish-shofer garash, më vonë u bë armik i shtypit të lirë dhe mbështeti thirrjet për kontrolle më të rrepta në media pasi tabloidi i Rupert Murdoch “News of the World” publikoi foto dhe video të tij në një orgji sadomazokiste me pesë prostituta në 2008.

Një hetim në Gjykatën Coroner të ëestminster-it sot dëgjoi se atij iu tha se kishte vetëm ‘disa javë’ jetë për të jetuar pavarësisht muajve të trajtimit për një lloj limfome.

Dhimbja kronike e zorrëve dhe e fshikëzës që ai po përjetonte mund të reduktohej vetëm me kujdes paliativ, por jo të kurohej.

Një fqinj dhe punonjësja e tij e shtëpisë thirrën 999 pasi zbuluan një shënim në derën e dhomës së tij të gjumit, ku thuhej “mos hyni, telefononi policinë”, u dëgjua sot nga dëshmitarët dhe familja.

Një natë më parë, zoti Mosley i kishte thënë shërbëtores së tij se kishte ‘ngopur’ dhe se do të vetëvritej, përpara se të hante një vakt të fundit me gruan e tij Jean, e cila jetonte në një shtëpi të veçantë disa dyer më tutje.

Oficerët zbuluan trupin e z. Mosley me lëndime me një armë zjarri.

Një shënim i dytë i gjetur në tavolinën e tij pranë shtratit ishte mezi i lexueshëm, për shkak të sasive të mëdha të gjakut, por ato pak fjalë që oficerët mund të dallonin ishin ‘Nuk kisha zgjidhje tjetër’, dëgjoi Gjykata e Uestminsterit.