“Gato Farfán” ose “Jerry”-n, që njihej si trafikanti më i madh referuar drogës që dërgohej në Europë dhe SHBA, ra në prangat e policisë.

Ndërkohë, së bashku me të është arrestuar edhe 37-vjeçari Artur Rrapaj nga Fieri, i cili ishte pjesë e kartelit të vetëquajtur Nueva Generación Ecuador.

37-vjeçari ka precedent penalë edhe në Shqipëri

Arrestimi u krye pas hetimeve që zgjatën 18 muaj, në një operacion të përbashkët mes policisë kolumbiane dhe ekuadoriane.

Gjatë operacionit u sekuestruan edhe 319 mijë dollarë, telefona satelitorë dhe pajisje GPS.

Ndërkohë në Imbabura është bastisur një kala me dyer të blinduara ku u gjetën katër kasaforta me 90 mijë dollarë.