“Ti jeto” është projekti më i ri muzikor i kompozitores së njohur durrsake Metila Dervishi.

Edhe në këtë kompozim të ri, që vjen pikërisht më 1 Qershor, ditën ndërkombëtare të fëmijeve, Dervishi ka realizuar tekstin dhe muzikën, ndërsa ka bashkëpunuar për orkestrimin dhe miksimin e zërit me dy emra të njohur si Saimir Çili dhe Ylli Ramzoti.

Kënga interpretohet nga një grup fëmijësh mjaft të talentuar dhe vjen me një mesazh të fortë për të gjithë ata vogëlushë që nuk rriten me të dy prindërit: Ti jeto!

Kjo këngë e re shoqërohet edhe me një videoklip të realizuar në Durrës, ndërsa pjesë e tij së bashku me fëmijët është bërë edhe aktorja Adelina Muça.

Kompozimi më i ri i Dervishit pason atë të publikuar pak javë më parë, në Ditën Botërore të Librit.

Kënga “Himni i librit” ishte shkruar që në moshën 10-vjeçare nga muziikantja e njohur, e cila priti plot 27 vite para se ta sillte para publikut të gjerë.

Ti jeto

Nje dite te bukur

Un po shetisja

Dhe shkumen e detit

Po kuturisja

Befas …me ndali veshtrimin

Tek nje femije

Kish zene vend trishtimi…

Doja te dija un

Ku ishin prindet e tij?!

Lehte iu afrova

Nje buzeqeshje i dhurova

Si ne faj me pa ai

Babi tha s’vjen me ne shtepi

Ndoshta jam i keq …

Nuk e di…?!

Kush t’a mori femijerine

T’a rrembeu ciltersine

Bota ne femijeve

Na perjet

Ti je jeta

Vete gezimi

Fshiji lotët moshatar

Do te behesh djale i mbare

Hapi krahët dhe fluturo

Hiqe trishtimin

Eja kendo….

Ku je, ku je

Femij i pafat

Prane detit eja

Shpresen te t’a jap

Me kujtohet kur ti me the

Mami eshte vetem ne shtëpi

Cfare te bej nuk e di

Jam vec nje femij

Shko te mami perqafoje

Dhe përhumbjen t’i largoje

Te kam sjelle sot ty nje dhurate

Ja nje guacke thone sjellin fat

Eja sot o miku im

Te t’a heq ate trishtimin

Kete kenge sot per ty kendoj

Tingujt kudo i percoj

Ti je vet pafajsi

Ti je vet lumturi

Hapi krahët

Fluturo

Ti jeto!