Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Mbi 3000 shikues në skenë, “Eurovision” do të zhvillohet nën protokolle të rrepta

01/05/2021 - 11:32

Një maksimum prej 3.500 personash do të lejohen të hyjnë në arenë, afërsisht 20% të kapacitetit të Roterdam Ahoy. Biletat janë në dispozicion vetëm për ata që i blenë për shfaqjen e vitit të klauar, tashmë nuk do të ketë shitje në publik.

Të gjithë anëtarët e audiencës duhet t’i përmbahen protokolleve të rrepta të shëndetit dhe sigurisëm, të vendosura nga qeveria holandeze.

Martin Österdahl, Mbikëqyrësi Ekzekutiv i Konkursit të Këngës Eurovision, u shpreh i kënaqur me përgatitjet e bëra deri më tani. “Bota do të shikojë kur të rikthejmë Konkursin e Këngës Eurovision muajin tjetër dhe, ndërsa miliona njerëz shijojnë konkursin në TV dhe në internet, ne jemi të kënaqur që puna e palodhur e artistëve, delegacioneve dhe ekipit do të ndahet gjithashtu me një audiencë të drejtpërdrejtë në arena Ahoy”.

Rreth  180 milion shikues nga mbi 45 vende ndjekin çdo vit festivalin më të rëndësishëm të këngës në Europë.

Një protokoll i gjerë Covid 19 është tashmë në dispozicion për punonjësit, shtypin dhe artistët.

“Numrat janë zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme. Delegacionet janë shumë më të vogla dhe shumica e gazetarëve do të ndjekin konkursin e këngës Eurovision nga shtëpia këtë vit në qendrën tonë të shtypit në internet. Duke testuar të gjithë në Rotterdam Ahoy çdo 48 orë dhe duke i bërë artistët të lëvizin brenda zonave tona ‘Safe Harbor’, ne duam ta mbajmë koronavirusin sa më shumë që të jetë e mundur”, thekson drejtori ekzekutiv. Sietse Bakker.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Paraditen e kësaj të premteje është përcjellë për në banesën e fundit aktori i njohur, Gulielm Radoja.

Nga data 1 deri 6 maj 2021, në galerinë “Nikolet Vasia”, qëndroi e hapur ekspozita “My univers” e piktorit durrsak të artit modern, Micha

NGA POL MILO*

“Muzeu është një vend ku njeriu duhet të humbasë kokën”

Ditën e nesërme do t'i jepet lamtumira e fundit aktorit të njohur Guljelm Radoja, i cili u nda nga jeta mëngjesin e 5 majit për shkak të

Arti shqiptar është në zi pasi ditën e sotme është ndarë nga jeta aktori i njohur, Guljelm Radoja në moshën 75-vjeçare për shkak të Covid

Aktori i njohur Guljelm Radoja ka ndërruar jetë këtë të mërkurë, një ditë pasi u transferua në spitalin "Shefqet Ndroqi".

Akademia e Shkencave të Shqipërisë po punon për një projekt që kësaj here është i veçantë.

Dërgohet me urgjencë në spitalin "Shefqet Ndroqi" aktori i njohur shqiptar, Guljem Radoja, i cili qëndronte i shtruar prej javësh në spit

Artistët e teatrit “Aleksandër Moisiu” të Durrësit kanë folur mesditën e sotme për gjendjen shëndetësore të kolegut të tyre, aktorit të n