Shpallen çmimet "Oscars 2018", lista e plotë e fituesve!

05/03/2018 - 07:54

Pas një spektakli dhe parakalimi mbi Tapetin e Kuq, mbrëmja gala e ndarjes së Çmimeve Oscars ka shpallur edhe fituesit e saj për çdo kategori.

Ky ishte edicioni i 90-të i Oscar Awards, ceremonia e të cilit u mbajt në Dolby Theatre, në Hollywood.

“The Shape of Water” ka qenë filmi me më shumë Çmime Oscar të fituar në këtë edicion të 90, me plot 4 të tillë, përfshi filmin më të mirë dhe drejtorin më të mirë.

Fituesit e Çmimeve Oscar, sipas kategorive janë si më poshtë:

Produksioni më i mirë

“The Shape of Water,” Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau (FITUES)
“Beauty and the Beast,” Sarah Greenwood; Katie Spencer
“Blade Runner 2049,” Dennis Gassner, Alessandra Querzola
“Darkest Hour,” Sarah Greenwood, Katie Spencer
“Dunkirk,” Nathan Crowley, Gary Fettis

Miksimi më i mirë muzikor

“Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo (FITUES)
“Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
“Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
“The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
“Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

Editimi më i mirë muzikor

 “Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King (FITUES)
“Baby Driver,” Julian Slater
“Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green
“The Shape of Water,” Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
“Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood

Dokumentari më i mirë

“Icarus,” Bryan Fogel, Dan Cogan (FITUES)
“Abacus: Small Enough to Jail,” Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman
“Faces Places,” JR, Agnès Varda, Rosalie Varda
“Last Men in Aleppo,” Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen
“Strong Island,” Yance Ford, Joslyn Barnes

Kostumografia më e mirë

“Phantom Thread,” Mark Bridges (FITUES)
“Beauty and the Beast,” Jacqueline Durran
“Darkest Hour,” Jacqueline Durran
“The Shape of Water,” Luis Sequeira
“Victoria and Abdul,” Consolata Boyle

Make-up dhe flokë

“Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick (FITUES)
“Victoria and Abdul,” Daniel Phillips and Lou Sheppard
“Wonder,” Arjen Tuiten

Aktori më i mirë në rol joprotagonist

Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (FITUES)
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”

Filmi i huaj më i mirë

“A Fantastic Woman” (Chile) (FITUES)
“The Insult” (Liban)
“Loveless” (Rusi)
“On Body and Soul (Hungari)
“The Square” (Suedi)

Aktorja më e mirë joprotagoniste

Allison Janney, “I, Tonya” (FITUES)
Mary J. Blige, “Mudbound”
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Filmi i animuar me metrazh të shkurtër më i mirë

“Dear Basketball,” Glen Keane, Kobe Bryant (FITUES)
“Garden Party,” Victor Caire, Gabriel Grapperon
“Lou,” Dave Mullins, Dana Murray
“Negative Space,” Max Porter, Ru Kuwahata
“Revolting Rhymes,” Jakob Schuh, Jan Lachauer

Filmi i animuar më i mirë

“Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson (FITUES)
“The Boss Baby,” Tom McGrath, Ramsey Ann Naito
“The Breadwinner,” Nora Twomey, Anthony Leo
“Ferdinand,” Carlos Saldanha
“Loving Vincent,” Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman

Efektet më të mira vizuale

“Blade Runner 2049,” John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer (FITUES)
“Guardians of the Galaxy Vol. 2,” Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
“Kong: Skull Island,” Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
“Star Wars: The Last Jedi,” Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan
“War for the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

Montazhi më i mirë

“Dunkirk,” Lee Smith (FITUES)
“Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss
“I, Tonya,” Tatiana S. Riegel
“The Shape of Water,” Sidney Wolinsky
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory

Dokumentari më i mirë me metrazh të shkurtër

“Heaven Is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel (FITUES)
“Heroin(e),” Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon
“Edith+Eddie,” Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
“Knife Skills,” Thomas Lennon
“Traffic Stop,” Kate Davis, David Heilbroner

Filmi më i mirë aksion me metrazh të shkurtër

“The Silent Child,” Chris Overton, Rachel Shenton (FITUES)
“DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk
“The Eleven O’Clock,” Derin Seale, Josh Lawson
“My Nephew Emmett,” Kevin Wilson, Jr.
“Watu Wote/All of Us,” Katja Benrath, Tobias Rosen

Skenari më origjinal

“Get Out,” Jordan Peele (FITUES)
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh
“The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

Skenari i përshtatur më i mirë

“Call Me by Your Name,” James Ivory (FITUES)
“The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber
“Logan,” Scott Frank & James Mangold and Michael Green
“Molly’s Game,” Aaron Sorkin
“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees

Kinematografia më e mirë

“Blade Runner 2049,” Roger Deakins (FITUES)
“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel
“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
“Mudbound,” Rachel Morrison
“The Shape of Water,” Dan Laustsen

Kompozimi më i mirë

“The Shape of Water,” Alexandre Desplat (FITUES)
“Star Wars: The Last Jedi,” John Williams
“Dunkirk,” Hans Zimmer
“Phantom Thread,” Jonny Greenwood
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell

Kolona më e mirë zanore

“Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez (FITUES)
“Mighty River” from “Mudbound,” Mary J. Blige
“Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens
“Stand Up for Something” from “Marshall,” Diane Warren, Common
“This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul

Regjia më e mirë

“The Shape of Water,” Guillermo del Toro (FITUES) 

“Dunkirk,” Christopher Nolan
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“Phantom Thread,” Paul Thomas Anderson

Aktori më i mirë protagonist

Gary Oldman, “Darkest Hour” (FITUES)

Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

Aktorja më e mirë protagoniste (FITOI)

Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Meryl Streep, “The Post

Filmi më i mirë

“The Shape of Water” (FITOI)

“Call Me by Your Name”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Post”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shfaqja teatrore “Tri gra dhe Misugi” me regji nga Suela Bako për dy netë me radhë u ndoq me shumë kureshtje nga publiku durrsak në skenë

Ka startuar në Qendrën Kulturore të Fëmijëve në Durrës edicioni i katërt i këngëve korale, një festival i cili angazhon masivisht fëmijët

Që në fillim të vështrimit tim, lidhur me këtë libër mjaft të rëndësishëm, më duhet të them se autorja Gladiola Jorbus (Busulla) është re

Namatisja” - libri fluturak i durrsakes Gladiola Jorbus (Busulla), i ngjizur në Shqipëri dhe botuar në Boros t

Orkestra e harqeve “Aleksandër Moisiu” të Durrësit është nderuar këto dit

Relikti i një anijeje që i përket periudhës postmedioevale ka dalë në dritë ditët e fundit në bregdetin e Kepit të Rodonit.

Kendi i BE, pjesë e Projektit “Bashkitë për në Evropë”, projekt ky që financohet nga Delegacioni i Bashkimit Evropian në bashkëpunim me Q

Artisti Arben Kristani ka ardhur me ekspozitën e tij të 9-të “Artefakte”, në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

61 nxënës të ekselencës në Durrës, fitues të olimpiadave të ndryshme brenda e jashtë vendit, janë shpërblyer nga bashkia e Durrësit.