Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni ka kritikuar të mërkurën planet për të ndarë postet kryesore në institucionet e Bashkimit Evropian, duke thënë se po injorohen sukseset e partive të krahut të djathtë në zgjedhjet evropiane të këtij muaji.

Burime kanë thënë të martën për Reuters se tri grupet kryesore centriste evropiane, ku nuk përfshihen konservatorët e Melonit, janë pajtuar për ndarjen e posteve kryesore, duke ia siguruar Ursula von der Leyenit mandatin e dytë në krye të Komisionit ekzekutiv të BE-së.

Marrëveshja do të dorëzohet për miratim në një samit të liderëve të BE-së, i cili do të fillojë të enjten.

Nëse konfirmohet, do të përfaqësonte vazhdimësi nga e kaluara, me fraksionet pro-BE që mbajnë pushtetin, pavarësisht nga një rritje e mbështetjes për partitë e së djathtës ekstreme dhe euroskeptike në zgjedhjet e Parlamentit Evropian.