Valët vdekjeprurëse të të nxehtit po godasin qytetet në katër kontinente të hemisferës veriore, një shenjë se ndryshimet klimatike mund të ndezin përsëri temperaturat që tejkalojnë nxehtësinë e verës së kaluar, e cila ishte më e nxehta në 2000 vjet, sipas hulumtimit të botuar në revistën Nature. Temperaturat rekord në ditët e fundit besohet se kanë shkaktuar qindra, nëse jo mijëra, vdekje në Azi dhe Evropë.

Në Arabinë Saudite, gati dy milionë myslimanë shkuan për t’u falur në Xhaminë e Madhe në Mekë, por qindra vdiqën për shkak të temperaturave ekstreme që kaluan 51 gradë Celsius, sipas raporteve nga autoritetet e huaja. Burime shëndetësore dhe sigurie në Egjipt i thanë Reuters të enjten se të paktën 530 egjiptianë kishin vdekur në haxh, një rritje nga 307 të raportuar të mërkurën, ndërsa 40 ishin ende të zhdukur.

Vendet që bien shi nga Mesdheu po goditen edhe për një javë nga temperaturat e larta, të cilat mund të kenë kontribuar në zjarret në rajone të ndryshme — nga Portugalia në Greqi dhe përgjatë bregdetit verior të Afrikës deri në Algjeri — sipas National Oceanic dhe US Administrata Atmosferike (NOAA). Në Serbi, sinoptikanët parashikojnë se temperaturat do të lëvizin rreth 40°C këtë javë pasi erërat nga Afrika e Veriut krijojnë një front të ngrohtë në Ballkan. Autoritetet shëndetësore shpallën alarmin e kuq dhe këshilluan qytetarët të shmangin daljen nga shtëpitë e tyre.