Presidenti Joe Biden dhe paraardhësi i tij, Donald Trump , do të takohen për debatin e tyre të parë presidencial të vitit 2024.

Do të jetë hera e parë që një president dhe një ish-president kanë debatuar ndonjëherë. Dhe do të jetë hera e parë që njëri prej tyre do të jetë në një skenë debati që nga dy përplasjet e tyre në 2020.

Në çfarë fokusohet Trump?

Në tubimet e fushatës dhe fjalimet në mbledhjet miqësore të krahut të djathtë, Trump i kushton pjesë të mëdha të komenteve të tij ankesave personale – duke ripërsëritur pretendimet për mashtrime të përhapura në zgjedhjet e 2020, duke folur për kryengritësit që sulmuan Kapitolin e SHBA më 6 janar 2021, si patriotë, dhe duke kritikuar akuzat penale me të cilat përballet në Uashington, Florida dhe Xhorxhia si goditje politike.

Si kërkon Biden t’i përgjigjet pyetjes së moshës?

Çdo ditë që 81-vjeçari Biden zgjohet si president, ai shënon një rekord si personi më i vjetër që ka mbajtur ndonjëherë atë pozicion – dhe çdo gabim, deklaratë gjarpëruese apo mendim i humbur në skenën e debatit do të shqyrtohet shumë apo edhe do të shtrembërohet nga aleatët e Trump.

E enjtja do të jetë ekspozimi i parë i gjerë i Bidenit me miliona amerikanë që nga raundi i fundit i debateve gati katër vjet më parë, dhe presidenti do të synojë të shmangë çdo gjë që mund të përforcojë shqetësimet rreth moshës së tij, duke e kthyer gjithashtu çështjen e moshës në një problem. Ai u kërkon votuesve të besojnë te një person që do të ishte 86 vjeç në fund të mandatit të tij të dytë, por ai gjithashtu hyn në debat me më shumë përvojë se kushdo që ka kandiduar ndonjëherë për president – dhe është në gjendje për të përdorur njohuritë e fituara për të negociuar dhe miratuar legjislacionin dypartiak.

Çfarë do të thotë Trump për abortin?

Në vitin 2016, Trump premtoi të merrte një kontakt të lehtë me abortin dhe të drejtat riprodhuese. Shumë konservatorë ishin skeptikë se ai do të kërkonte të nxirrte Roe kundër Wade, ndërsa shumica e liberalëve besonin se ai do të bënte më të mirën për ta bërë këtë.

Tetë vjet më vonë, ka një disonancë të ngjashme në të gjithë spektrin politik. Të djathtët që festuan vendimin e Gjykatës së Lartë për të rrëzuar Roe tani janë të frustruar herë pas here nga refuzimi i Trump për të dyfishuar publikisht dhe për të nxitur një ndalim kombëtar të abortit. E majta është e sigurt se, nëse ai zgjidhet, Trump do të përqafonte pozicionin më konservator të mundshëm.

Shqyrtimi i inflacionit në qeverisjen e Biden

Megjithëse inflacioni është ngadalësuar nga kulmi i tij në qershor 2022, efekti kumulativ i çmimeve më të larta ka qenë prej kohësh një zvarritje në vlerësimin e miratimit të Biden.

Në intervista, Biden ka minimizuar në masë të madhe pikën ekonomike që shumë amerikanë thonë se ndjejnë, duke mbrojtur të dhënat ekonomike të administratës së tij. “Asnjë president nuk ka pasur drejtimin që kemi pasur në drejtim të krijimit të vendeve të punës dhe uljes së inflacionit,” tha ai në një intervistë në maj.

Çfarë thotë Biden për Trump dhe demokracinë?

Në fjalimet dhe paraqitjet politike që nga fillimi i fushatës në fillim të këtij viti, Biden ka thënë vazhdimisht se ai ka frikë se diçka integrale e SHBA-së është në rrezik nëse Trump rifiton Shtëpinë e Bardhë: vetë demokracia.

“Jo që nga Presidenti Lincoln dhe Lufta Civile, liria dhe demokracia nuk janë sulmuar këtu në shtëpi, siç janë sot,” tha Biden gjatë fjalimit të tij në fillim të këtij viti.

Të enjten, për herë të parë, Biden do të ketë një shans të përballet me Trump për mohimin e rezultateve të zgjedhjeve që çuan në ngjarjet e 6 janarit 2021, përkuljen e tij ndaj Rusisë për aleatët e SHBA-së dhe premtimin e tij të deklaruar për të kërkojë ndëshkim për ata që i kanë bërë keq politikisht.

Si i drejtohet Biden Izraelit dhe Gazës?

Mund të mos regjistrohet si çështja kryesore për votuesit në shumicën e sondazheve, por fantazma e ofensivës së vazhdueshme të Izraelit në Gaza ka hedhur një hije mbi fushatën e Biden – veçanërisht, aftësinë e tij për të ringjallur koalicionin e larmishëm të qendrës së majtë që e çoi atë në fitoren e katër viteve më parë.

Ajo tendë është sot plot me njerëz me mendime shumë të ndryshme për konfliktin dhe mënyrën se si presidenti ka trajtuar marrëdhëniet e SHBA me Izraelin dhe liderin e tij të krahut të djathtë, Benjamin Netanyahu.

Kundërshtimi i tyre për politikën e jashtme

Afiniteti i Trump për presidentin rus Vladimir Putin nuk është aspak sekret. Pikëpamjet e tij për ndihmën e SHBA-së dhe NATO-s për Ukrainën, e cila i ka rezistuar një pushtimi rus për më shumë se dy vjet, është paksa e vështirë për t’u përcaktuar. Ajo që dihet sugjeron se një administratë e dytë Trump do të ishte shumë më e mirëpritur në Moskë sesa në Kiev.

Vetëm ditë më parë, Reuters raportoi se një palë këshilltarë të lartë të politikës së jashtme të Trumpit kanë hartuar një plan të projektuar për t’i dhënë fund luftës, në teori, duke ofruar ndihmë vdekjeprurëse nga kontigjenti amerikan për hyrjen e Ukrainës në bisedime paqeje me Putinin. Nëse Rusia nuk do të vinte në tryezë, në këtë kuadër, kjo mbështetje do të rritej. Megjithatë, më e rëndësishmja, armëpushimi që do të shoqëronte bisedimet do të ngrinte konfliktin në vend përgjatë fronteve të tij aktuale.

Dallimet e tyre në kufi dhe emigracion

Trump dhe republikanët e kanë bërë kufirin një çështje qendrore të fushatës dhe Trump është zotuar të përdorë fuqinë e qeverisë federale për të “larguar anëtarët e njohur ose të dyshuar të bandave, tregtarët e drogës ose anëtarët e karteleve nga Shtetet e Bashkuara”.

Politikat e imigracionit të ftohtë e të ngrohtë të Biden-it i japin presidentit shumë hapësirë ​​për të demonstruar qasjen e tij si të dhembshur që synon të mbajë familjet së bashku, karrierën dhe jetën e paprekur, por ato gjithashtu e hapin atë ndaj kritikave nga të dy krahët.