Papa Françesku do të takohet gjithashtu me liderë të tjerë botërorë, përfshirë presidentin francez Emmanuel Macron dhe kryeministrin kanadez Justin Trudeau gjatë vizitës së tij në Borgo Egnazia. Gjithashtu ai do të bëhet Papa i parë në histori që do të flasë në një samit të G7.

Papa Françesku dhe Zelensky janë takuar më parë, por kreu i Kishës Katolike ndezi kritika nga Kievi në fillim të vitit kur tha se Ukraina duhet të ketë guximin të ngrejë flamurin e bardhë për të negociuar përfundimin e luftës me Rusinë. Presidenti ukrainas i hodhi poshtë komentet dhe Vatikani u tërhoq disa ditë më vonë, duke e quajtur pushtimin e Moskës të padrejtë.