Presidenti kenian, William Ruto, njoftoi tërheqjen e ligjit të buxhetit, i cili parashikonte rritjen e taksave dhe që kishte ngjallur protesta nga popullata, duke kulmuar me sulmin ndaj Parlamentit. “Pasi dëgjova me kujdes njerëzit, të cilët kanë folur me zë të lartë dhe të qartë, unë do të tërhiqem”, tha ai.

“Duke dëgjuar me zell popullin e Kenias, të cilët kanë thënë me zë të lartë se nuk duan të kenë të bëjnë me këtë projektligj financiar 2024, e pranoj. Dhe për këtë arsye, unë nuk do të nënshkruaj projektligjin e financave të vitit 2024. Populli ka folur”, tha ai në një fjalim televiziv.

Të paktën 22 protestues thuhet se u vranë në përleshjet me policinë në kryeqytetin Nairobi. Ruto tha se administrata e tij do të angazhonte të rinjtë kenianë për të menaxhuar punët e vendit dhe për të gjetur metoda të mbledhjes së të ardhurave. Gjatë fjalimit, Ruto shprehu edhe ngushëllimet për demonstruesit që humbën jetën gjatë përleshjeve jashtë Parlamentit Kombëtar. Për protestuesit, projektligji do të bënte që miliona njerëz të luftonin për të mbijetuar.