Orban ishte rrugës për në aeroport, pasi pa Hungarinë të mposht Skocinë në një ndeshje dramatike të Euro 2024. Kryeministri hungarez nuk u dëmtua në aksident dhe vazhdoi udhëtimin e tij drejt aeroportit të Shtutgartit siç ishte planifikuar, tha një zëdhënës i policisë për CNN.

Oficeri 61-vjeçar u plagos rëndë nga përplasja dhe më pas vdiq në spital. Një tjetër oficer, 27 vjeç, u shtrua gjithashtu në spital me plagë të rënda.

Aksidenti ka ndodhur rreth orës 11:15 të së hënës, kur një drejtues i BMW-së 69-vjeçar ka tentuar të kthehet në një rrugë të mbyllur që ishte në rrugën e eskortës së policisë.

Drejtuesi i mjetit mesa duket nuk e ka parë bllokimin e rrugës dhe është përplasur me motorin e oficerit, e cila më pas është hedhur nga forca e goditjes mbi motorin e oficerit tjetër.

“Ne jemi thellësisht të tronditur nga aksidenti që përfshin kolegun tonë. Jemi të habitur nga rrethanat tragjike që rrethuan vdekjen e kolegut tonë të nderuar dhe e gjithë forca e policisë së Shtutgartit është thellësisht e pikëlluar,” tha Komisioneri i Policisë Markus Eisenbraun.