Kroçera “Gemini” me 699 turistë në bord mbërrin në portin e Durrësit

11/07/2018 - 12:27

699 turistë nga vende të ndryshme kanë mbërritur sot paradite në portin e Durrësit.

Nga Qendra e Informacionit në APD, mësohet se kroçera “Gemini” me gjatësi 164 metra dhe flamur Bahamas ishte nisur mbrëmjen e kaluar nga Korfuzi dhe do të qëndrojë e ankoruar në Durrës deri në orën 20.00, kur parashikohet të niset drejt Kotorrit (Mali i Zi).

Gjatë orëve të qëndrimit në vendin tonë, grupet e turistëve do të vizitojnë qendrat muzeale dhe arkeologjike në qytetet e Durrësit, Krujës, Tiranës dhe Beratit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

*182 mijë tonë, produkt “Made in Albania” vetëm për eksport

134.526 kontejnerë (njësi kontejnerike TEU) janë përpunuar gjatë vitit 2018 në portin e Durrëst. porti më i madh i vendit.

Jahti i parë për vitin 2019, në portin e Durrësit është ankoruar në kalatën nr.1.

Gjatë vitit 2018 në portin e Durrësit janë përpunuar mbi 3.6 milionë tonë mallra gjithsej - mësohet nga Sektori i Statistikave në APD. 

Nga të dhënat operative të APD mësohet se në dy javët e para të vitit tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim janë p

"20.497 udhëtarë me 4580 autovetura janë nisur nga porti, duke shfrytëzuar tragetet e linjës Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona gjatë

Dy tragetet e linjës Bari – Durrës do të mbërrijnë në qytetin - port me disa orë vonesë për shkak të detit të trazuar dhe të erës së fort

Mbi 875 mijë tonë mallra të ndryshme eksport-importi janë transportuar me tragete nga porti i Durrësit gjatë vitit 2018.

Drejtoria e Përgjithshme Detare vjen me një njoftim për të gjithë udhëtarët që lëvizin me tragetet e linjës Durrës-Bari e anasjellas.

Pesë tragete me rreth 2700 udhëtarë gjithsej janë nisur gjatë dy ditëve të para të vitit nga Durrësi.