Jon Landau, producenti fitues i çmimit Oscar i disa prej filmave me fitimet më të larta në botë të të gjitha kohërave, duke përfshirë “Titanic” dhe “Avatar” ka vdekur në moshën 63-vjeçare.

Raportohet se ai ndërroi jetë pasi prej më shumë se një viti vuante nga kanceri.

Motra e tij Tina konfirmoi vdekjen në rrjetet sociale, duke e quajtur atë “vëllain më të mirë që një vajzë mund të ëndërronte ndonjëherë”.

“Zemra ime është thyer, por gjithashtu shpërthen nga krenaria dhe mirënjohja për jetën e tij më të jashtëzakonshme, dhe dashurinë dhe dhuratat që ai më dha mua – dhe të gjithë ata që e njihnin atë apo filmat e tij”, shkroi ajo.

Partneriteti i Landau me regjisorin James Cameron çoi në tre nominime për Oscar dhe një fitim për filmin më të mirë për “Titanic” të vitit 1997.