Rekordi i Zidane si trajner

13/01/2020 - 17:06

Me trofeun e fundit, atë të Superkupës së Spanjës në derbi me Atletico Madrid, Zinedine Zidane u shndërrua në trajneri më të suksesshëm në historinë e futbollit. Numri i trofeve në krahasim me ndeshjet që ka drejtuar e bën francezin teknikun me efektiv.

Për Zidane, ky ishte trofeu i 10 që ka me Reali Madrid duke drejtuar në vetëm 187 ndeshje ekipin. Raporti është një trofe për çdo 19 ndeshje.

Los Blancos mposhtën me penallti Atleticon e Madridit në finalen e Superkupës së Spanjës, teksa trajneri francezi nuk ka gabuar asnjëherë në finale. Ai ka fituar 9 tituj nga 9 finale në të cilat ka marrë pjesë.

Ky është një tjetër rekord në futbollin spanjoll, duke kaluar atë që mbahej nga Guardiola, i cili kishte fituar 8 nga 9 duke drejtuar Barcelonën. Kulmi i sukseseve të Zinedine Zidane mbetet fitimi i 3 herë radhazi i Champions League.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Xhani De Biasi është gati t’i japë fund papunësisë, teksa i është ofruar drejtimi i skuadrës së Iranit.Sipas asaj që shkruan gazetari i n

U duk se do ishte e ardhmja e Milanit, por Lucas Paqueta është duke kaluar një moment "JO" te kuqezinjtë.Ylli brazilian filloi të shfaqte

Krizë në futboll, por edhe në jetën personale. Mateo Politano po kalon një moment të vështirë.

Legjenda e futbollit argjentinas, Diego Armando Maradona ka udhëtuar për në Venezuelë për të vizituar mikun e tij dhe presidentin e Venez

Frances Kitching, portierja e Liverpoolit, pësoi një dëmtim “horror” gjatë një seance stërvitore, që duket qartë edhe nga fotot që ajo ka

Ndeshja e parë për këtë vit në stadiumin “Niko Dovana” nuk solli më tepër se 1 mijë shikues.

Isli Hidi u largua në verë nga Teuta, teksa vendosi të vazhdojë karrierën e tij te Bylisi, të cilët po i surprizojnë të gjithë në këtë se

Njëra ndër përleshjet më të ashpra në histori të basketbollit të kolegjeve ndodhi të martën në mbrëmje, pas përballjes me Kansas dhe Kans

Policia e Korçës ka bërë me dije se gjatë ndeshjes së ditës së djeshme midis Skënderbut dhe Partizanit dy persona kanë kryer akte të dhun

Reali i Madridit ka njoftuar sot se ka arritur akordin me Bayernin e Mynihut për huazimin 6-mujor të mbrojtësin të krahut të djathtë Alva