Një tërmet i fortë me magnitudë 6.1 ballë i shkallës Rihter ka ndodhur mëngjesin e kësaj të diele në Venezuelë.

Sipas Institutit Euro-Mesdhetar, epiqendra e tërmetit ndodhet 35 kilometra në perëndim-veriperëndim të Guiria dhe 66 kilometra në lindje-verilindje të Carúpano, ndërsa thellësia fokale vlerësohet në 98 kilometra.