Të paktën 60 persona dyshohet se janë vrarë në një rrëmujë në një tubim fetar në Indinë veriore, kanë thënë zyrtarët.

Më shumë se 150 të tjerë u dërguan në spitale pas përplasjes në një fshat në rrethin Hathras të Uttar Pradesh.

Zëdhënësi i policisë së qarkut Manish Chikara tha se rreth 60 njerëz kanë vdekur, por tha se kjo shifër mund të rritet, ndërsa transmetuesi NDTV raporton se të paktën 87 janë vrarë.

Rrëmuja ndodhi ndërsa të pranishmit nxituan të largoheshin nga eventi me një udhëheqës fetar, raportuan mediat lokale, rreth 217 milje në jugperëndim të kryeqytetit të shtetit Lucknow.

Raportet fillestare sugjeruan se më shumë se 15,000 njerëz ishin mbledhur për ngjarjen, e cila kishte leje për të pritur rreth 5,000.

Një dëshmitar i paidentifikuar i tha India Today se kishte një dalje të ngushtë në vend: “Ndërsa u përpoqëm të dilnim drejt një fushe, papritmas filloi një rrëmujë dhe ne nuk dinim çfarë të bënim.”

Një tjetër i mbijetuar, Jyoti, tha për mediat lokale se rrëmuja ndodhi sapo mbaroi ngjarja.

Ajo tha: “Nuk kishte rrugëdalje dhe njerëzit binin mbi njëri-tjetrin”.