Komisariati i Policisë Durrës referori materialet në Prokurori ku nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetaset R. M., 33 vjeçe dhe R. B., 47 vjeçe, të dyja banuese në Durrës, pasi janë konfliktuar fizikisht me njëra-tjetrën, për motive të dobëta.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Durrës, për veprime të mëtejshme.