Michael Gabon, karriera e jashtëzakonshme e aktrimit të të cilit e mori nga Teatri Kombëtar i Laurence Olivier për të shfaqur role në filmat “The Singing Detective” dhe “Harry Potter”, ka vdekur në moshën 82-vjeçare.

Një deklaratë nga gruaja dhe djali i tij Fergus, e lëshuar nga gazetari Clair Dobbs, tha: “Jemi të shkatërruar për të njoftuar humbjen e Michael Gabon. Një bashkëshort dhe baba i dashur, Michael vdiq i qetë në spital, me gruan e tij Anne dhe djalin Fergus pranë shtratit të tij, pasi vuante nga pneumonia. Michael ishte 82 vjeç. Kërkojmë që ju të respektoni privatësinë tonë në këtë kohë të dhimbshme dhe ju falënderojmë për mesazhet tuaja të mbështetjes dhe dashurisë.”

Aktori anglez Ralph Richardson e quajti atë “The Great Gambon” dhe ai u admirua nga breza të tërë kolegësh dhe shkëlqeu në shfaqjet e Pinter, Beckett dhe Ayckbourn. Ishte Ayckbourn ai që e drejtoi atë në vitin 1987 në filmin A View from the Bridge të Arthur Miller-it, i cili i dha Gabonit një çmim Olivier për portretizimin e punonjësit të konfliktit të Bruklinit, Eddie Carbone.

Aktori gjithashtu luajti në trilogjinë ambicioze të Ayckbourn, The Norman Conquests. Role të tjerë të shquar përfshinin shkencëtarin në Jetën e Galileos në Teatrin Kombëtar të Brehtit në 1980 dhe restauratorin që kthehet për të vizituar një ish-dashnore në Skylight të David Hare, gjë që i dha atij një nominim për çmimin Tony në Broadway në mesin e viteve ’90.

Gaboni e la shkollën në moshën 15-vjeçare dhe, ndryshe nga shumë prej bashkëkohësve të tij, nuk mori asnjë trajnim zyrtar në një shkollë dramatike, por fitoi përvojë duke aktruar në shfaqje amatore. I lindur në Dublin në vitin 1940 – babai i tij u zhvendos në Londër dhe ishte rezervist gjatë Luftës së Dytë Botërore. Aktori u dërgua në Angli nga nëna e tij për t’u bashkuar me të në fund të luftës. Më vonë ata u transferuan në Kent, ku në moshën 16-vjeçare filloi një praktikë si inxhinier në fabrikën Vickers Armstrong. Ai filloi të punonte në teatrin amator si krijues skene, duke përfunduar përfundimisht në skenë, në role të vogla në Teatrin Unity dhe Teatrin Tower në Londër.

Për të marrë rolet e tij të para profesionale, ai gënjeu për përvojën e tij, duke bërë debutimin e tij në Dublin në një rol të vogël në Othello. Në moshën 22-vjeçare, ai bëri debutimin e tij në West End si personazh në The Bed-Sitting Room. Ai gjithashtu mori mësime aktrimi në Oborrin Mbretëror nga George Devine dhe William Gaskill.

Michael Gabon kishte pranuar se nuk kishte parë kurrë një prodhim të Shekspirit përpara se të luante vetë në një. Ai u shfaq në Othello në National me Olivier dhe Hamlet me aktorë Peter O’Toole. Më pas, me këshillën e Olivierit, Gaboni u largua nga National për t’u bashkuar me Teatrin e Repertorit të Birminghamit në mënyrë që t’i jepeshin role më të mëdha, të cilat përfshinin rolin e titullit në Othello. Në moshën 30-vjeçare, ai luajti Makbethin në një shfaqje në Billingham, të cilën ai e përshkroi si të vendosur në hapësirë. Në fillim të viteve 80, ai ishte me Royal Shakespeare Company, duke performuar në Adrian Noble’s King Lear and Antony and Cleopatra, ndonjëherë të dyja në të njëjtën ditë, kjo e fundit e ngriti me shpejtësi marramendëse. Në vitin 2005, Nicholas Hytner e drejtoi atë si Falstaff në Henry IV Pjesët 1 dhe 2 në Teatrin Kombëtar.

Në televizion, ai pati hite të mëdha me seri për dy detektivë shumë të ndryshëm. E para ishte muzika noir e Dennis Potter, The Singing Detective, në të cilën ai luante një romancier misterioz që vuante nga artriti. I dyti ishte seriali thriller “Maigret”, ku luante policin me emër të shkrimtarit belg Georges Simenon. Ai gjithashtu luajti një engjëll përballë Simon Callow në një version televiziv të Engjëjve të Tony Kushner në Amerikë.

Gaboni ishte gjithashtu më i njohur për portretizimin e tij të Albus Dumbledore, drejtorit të shkollës magjike Hogwarts, në gjashtë filmat e fundit të serisë “Harry Potter”.

Për punën e tij televizive ai mori katër çmime BAFTA për Detektivin e Kënduar (1986), Gratë dhe Vajzat (1999), Longitude (2000) dhe Perfect Strangers (2001). Ai gjithashtu mori dy nominime për çmimin Primetime Emmy për Path to War (2002) dhe Emma (2009). Veprat e tjera të tij të dukshme përfshijnë Cranford (2007) dhe The Casual Vacancy (2015). Në vitin 2017 ai mori një çmim për arritje jetësore nga Akademia Irlandeze e Filmit dhe Televizionit. Në vitin 2020, ai u rendit në numrin 28 në listën e aktorëve më të mëdhenj të filmit të Irlandës në listën e Irish Times.