Dani Alves po përpiqet të gjejë të gjitha zbrazëtitë e mundshme ligjore për të dalë nga burgu pas më shumë se tre muajsh, i prangosur për sulm seksual të dyshuar në një klub nate të Barcelonës. Ndërsa propozimet e palës mbrojtëse të tij po bien, ai përpiqet të kërkojë të tjerë. Epo, tashmë ka qenë gazetarja Mayca Navarro, ajo që ka zbuluar informacione të reja për të.

E ka bërë në programin ‘Ana Rosa’. Futbollisti do të kishte arritur një marrëveshje me gruan e tij ende, Joana Sanz, që ajo të bashkëpunonte për lirimin e tij. Ose të paktën që të mos e dëmtojë atë.

Siç detajon gazetarja, modelja do të merrte para nga Alves për të vonuar divorcin. Kujtojmë se më 15 mars, modelja nga Ishujt Kanarie konfirmoi ndarjen përmes një letre me dorëshkrim në rrjetet sociale. Por divorci zyrtar nuk ka ardhur.

Një nga arsyet pse ky hap është vonuar për momentin ka të bëjë me faktin se të qenit i martuar me një grua spanjolle do të ishte mënyra e vetme për të demonstruar rrënjët e tij në Spanjë dhe për t’i dhënë fund frikës se mund të ikte për të shmangur drejtësinë spanjolle, ashtu siç bëri bashkëkombasi i tij Robinho me drejtësinë italiane.

Për të gjitha këto, këtë javë Prokuroria e Barcelonës kundërshtoi lirimin e përkohshëm të futbollistit brazilian, pasi konsideroi se rreziku i arratisjes vazhdon. Atij nuk i ndihmoi as përmbajtja audiovizive në dispozicion të gjykatës.

Konkretisht bëhet fjalë për një video që është regjistruar nga kamerat e sigurisë të klubit të natës “Sutton”, e cila tregon hap pas hapi se vajza 23-vjeçare dhe ish-mbrojtësi i Barcelonës kanë shkuar njëri pas tjetrit me dëshirë në banjën e lokalit, çka favorizon pretendimin e Alves se kryen marrëdhënie seksuale me dëshirë.