Grupimi centrist i Emmanuel Macron po luftonte për mbijetesë këtë fundjavë përpara raundit të parë të zgjedhjeve të parakohshme në Francë, të cilat mund të shohin Tubimin Kombëtar të ekstremit të djathtë (RN) të bëhet forca më e madhe në parlament.

Macron, i cili paralajmëroi javën e kaluar se Franca rrezikonte “luftë civile” nëse RN kundër imigracionit të Marine Le Pen, ose koalicioni i majtë Fronti i Ri Popullor, do të vinte në pushtet, tha në samitin evropian në Bruksel se “racizmi dhe antisemitizmi i pafrenuar” ishin lëshuar në Francë.

Por strategjia e tij për të nxitur një klimë frike, në të cilën centristët e tij paraqiten si e vetmja forcë racionale për të frenuar shkatërrimin e shoqërisë franceze, shihet si e kundërta.

Antoine Bristielle, drejtor i opinionit në qendrën e mendimit Fondation Jean-Jaurès, tha se që kur Macron thirri zgjedhjet, e ardhmja politike e Francës ishte jashtëzakonisht e vështirë për t’u lexuar.

“Macron është gjithnjë e më i paparashikueshëm”, tha ai, duke shtuar “është sikur ai po drejton vendin si në një serial të Netflix”.

Disa e kanë konsideruar paralajmërimin si hiperbolë egoiste. Por shumë në Francë duket se e marrin seriozisht. Sipas një sondazhi të publikuar të premten, 40% e francezëve kanë frikë se programi i krahut të majtë France Unbowed (LFI) mund të çojë në luftë civile; shifra për Tubimin Kombëtar të ekstremit të djathtë është gjithashtu 40%.

Në pritje të rezultateve të raundit të parë, vitrinat e dyqaneve në të gjithë vendin janë boshatisur për të shmangur grabitjen. Vendi nuk është i panjohur për trazirat politike: dëmi nga një valë trazirash vitin e kaluar arriti në 800 milion € (677 milion £).